Без яснота и информация по един от най-ключовите въпроси - колко ще струват отделните медицински процедури, дейности и операции, както и колко от всяка процедура ще може да си позволи да плати здравната каса догодина за пациентите, съборът на Българския лекарски съюз днес се събира, за да обсъжда Националния рамков договор за догодина. Освен това според дневния ред на форума лекарите трябва да се съгласят да дадат мандат на няколко човета от Управителния съвет на съюза да подпише или не рамковия договор, който трябва да определи конкретно как ще бъдат разпределени всички пари за здраве за догодина.
Всяка година здравната каса и лекарският съюз предоговарят параметрите на рамковия договор, който разпределя в конкретика и дейност по дейност отпуснатите с бюджета средства за здраве. Неразделна част от договора са таблици с отделните клинични пътеки и колко ще плаща за тях касата за съответната година.
Така всяка година се определя например колко ще плаща касата за терапията на исхемичен инсулт, лекуван по определен начин, различните видове онколечение, прегледите при специалисти, посещението при личен лекар, както и всички останали процедури, манипулации, операции, прегледи. Цената е за един брой дейност, а в отделна графа се посочва колко общо броя от дадената дейност ще може да плати касата за цялата година. Така лекарите и болниците могат да си направят сметка дали ще успеят да покрият разходите си, дали парите ще им стигнат, за да обслужат качествено пациентите или ще се налагат сериозни доплащания.
Тази година в публикувания проект за нов рамков договор обаче тази разбивка на парите липсва. Защото тя все още не е готова. Затова част от лекарите неофициално вече изразиха недоволство, че се очаква днес да дискутират рамковия договор, да дадат съгласие или одобрение за нещо, което не познават и за което нямат нужната финансова яснота. Това е и причината медици да прогнозират, че днес по време на събора на БЛС ще има немалко остри изказвания и напрежение.
По време на дебатите в парламента около бюджета за здраве, а и преди това покрай дискусиите за бюджета на касата за догодина, представители на здравната каса и на министерството обявиха, че през 2020 г. ще бъдат увеличени цените на около 220 клинични пътеки. Тоест обещанията са около половината от манипулациите да бъдат по-добре платени на лекарите и болниците и съответно да не се налагат толкова доплащания от страна на пациентите. Дори и представители на висши постове в ГЕРБ в парламента, ангажирани със здравния сектор, обаче нямат яснота кои пътеки, с колко точно пари ще поскъпнат. И как ще бъде решено коя дейност да получи повече, а за друга да няма увеличение.