Българският лекарски съюз (БЛС) официално поиска Националната здравноосигурителна каса да започне процедура по актуализация на бюджета за 2017 г. "Причината са неизплатените надлимитни дейности на болниците за реално осъществена медицинска дейност в болнична помощ за 2015 г., възлизащи на 51 187 хил. лв., както и суми, които управителя на НЗОК предвижда като дефицит за 2017 г.", посочват от съсловната организация.
От БЛС посочват, че когато е налице консумирана от здравно осигурен човек медицинска грижа, включена в гарантирания от бюджета на НЗОК пакет, то тя следва да е за сметка на бюджета на НЗОК, а не за сметка на изпълнителя на болнична медицинска помощ. "Неизпълнението на ангажимента на НЗОК да заплати в пълен обем оказаната медицинска дейност е неизпълнение на договорено задължение, водещо след себе си законови последствия", казват от лекарския съюз.
В искането си съсловната организация посочва решението на Конституционния съд от 2016 г., с което бе обявено за противоконституционно разделянето на услугите, плащани от здравната каса, на основен и допълнителен пакет. От БЛС казват, че решението означава, че всички реално извършени медицински дейности трябва да бъдат задължително платени, и посочват, че ако е необходимо, следва да се актуализира бюджетът на касата.
"БЛС настоява за цялостно заплащане на реално оказаната медицинска услуга от лечебните заведения, както и за актуализация на бюджет 2017 г., за да бъде предотвратена евентуална финансова криза на болниците и за да бъде гарантирано качествено лечение на пациентите, финансова стабилност за здравната система и сигурност за изпълнителите на медицинска помощ", се казва в съобщението на организацията.