Американците Робърт Лефковиц и Брайън Кобилка спечелиха тазгодишната Нобелова награда за химия за своите новаторски трудове, разглеждащи начините, по които телесните клетки отговарят на средата.
"Нашето тяло е фино изградена система от взаимодействия между милиарди клетки. Всяка от тях има малки рецептори, които й позволяват да чувства заобикалящата я среда и по този начин да се адаптира към нови ситуации", обяви шведската Кралска академия, с което аргументира тазгодишното си решение.
Това отличие е за химия, но големият печеливш ще бъде медицината, изтъкна Комитетът.
Двамата бяха наградени за своето описание на ключови компоненти от клетките, наречени G-белтъчни куплирани (сдвоени) рецептори.
Въпросните рецептори покриват повърхността на клетките в тялото, което ги прави чувствителни към молекулите, отговарящи на светлина, аромат, мирис и химикали като адреналина. Те също помагат на клетките да общуват една с друга.
"Близо половината от всички лекарства постигат ефекта си посредством G-белтъчните куплирани рецептори", обявиха от журито.
Откритията в областта дадоха голям тласък на медицинските изследвания, допълниха от Комитета.
Неговият член Свен Лидин обясни: "Знанието как изглеждат и как функционират ще ни даде инструментите..., (водещи до) по-добри лекарства с по-малко странични ефекти".
69-годишният Лефковиц е професор по биомедицина и биохимия към университета Дюк в Северна Каролина. 57-годишният Кобилка пък е професор по молекулярна и клетъчна физиология в Станфорд.
По време на видеоразговор с шведски журналисти първият призна, че не чул телефона да звъни, когато му се обадили да му честитят за признанието.
"Спал съм дълбоко, когато телефонът е звънял. Не съм го чул. Трябва да кажа, че нося тапи за уши, когато спя. Моята съпруга ме бутна с лакът и каза: "Телефонът е за теб". И тогава се случи – пълен шок и изненада", коментира ученият.
"Все още не сме казали на никого. Планирам да отида в офиса. Мислех да се подстрижа. Ако ме видите, ще разберете, че е напълно необходимо. Но се опасявам, че вероятно ще трябва да го отложа", продължи американецът.
"Мисля, че ще имам един напълно откачен ден в офиса".
В понеделник японецът Шиния Яманака и британецът Джон Гърдън бяха удостоени с Нобеловата награда за медицина. Ден по-късно престижното отличие за физика бе присъдено на Серж Харош и Дейвид Уайнленд.
Наградата за литература ще бъде обявена утре, а в петък ще бъдат представени носителите на може би най-очаквания приз – този за мир.
Лауреатите ще получат отличията си на церемонии в Стокхолм и Осло на 10 декември.
Превод: БГНЕС