Кодова дума за SMS-играта на Econ.bg: PORTAL
Повече за играта ще научите ТУК. Участвайте, за да спечелите големите награди, които раздаваме по случай 10-ия рожден ден на Econ.bg!
Съвсем скоро мениджмънтът на БТК ("Виваком") ще бъде поет от "Огер телеком", основана от бившия премиер на Ливан Рафик Харири. Това съобщава в. "Труд".
След като той бе убит при атентат през 2005 г., на държавния пост го наследи малкият му син Саад. Той управлява страната до януари т.г., когато падна от власт след скандал в коалиционното правителство в Бейрут. Телекомуникационният гигант и банките на фамилията останаха в ръцете на батко му Мохамед, който движи проекта за бизнес инвазия в Европа.
Според източници на "Труд" "Огер" ще получи 25 процента от собствеността в българския телеком плюс оперативното управление. Също така ще има и опция да закупят мажоритарния дял от акциите на БТК в рамките на една година. "Сделката е изключително сложна и ще влезе в учебниците. Финалът на продажбата се чака до месец", коментираха близки до преговорите. Реално новият собственик няма да плаща огромни суми за акциите на българския телеком, а просто ще поеме изплащането на заемите към банковите синдикати. Дълговете са за над 1,3 млрд. евро.
Мохамед Харири. Снимка: Ройтерс/в. Труд
Още идната седмица се очаква у нас да пристигне делегация от арабски бизнесмени, която да нагледа първата европейска придобивка на "Огер". Компанията е основана в Дубай и стартира сериозен бизнес в Саудитска Арабия, Йордания и Ливан. По-късно богатата фамилия Харири плати 6,5 милиарда долара за мажоритарния дял от турския гигант "Тюрк телеком". Освен това има мобилен оператор и интернет доставчик и в Република Южна Африка.
БТК обаче ще е първата придобивка на арабите на север от Капъкуле.
С предстоящата сделка за БТК е запознат и българският премиер Бойко Борисов и проблеми на политическо ниво не се очакват, твърдят източниците на "Труд". Междувременно в петък БТК изпрати на министъра на транспорта и съобщенията Александър Цветков нов одитен доклад за финансите на компанията, изготвен от Кей Пи Ем Джи. В него напълно се отричат констатациите на предишен консултантски доклад за източване на компанията и сключване на договори зад гърба на надзорния съвет на дружеството. Интересите на потребителите не са засегнати, пише в доклада, твърдят от БТК.