Държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС ще се срещнат днес в Брюксел, за да обсъдят обстановката в Либия. Заседанието на Европейския съвет е извънредно и следва заседанията по-рано тази седмица по същата тема на Европейския парламент и на НАТО.
В поканата си до Съвета председателят Херман ван Ромпой призовава лидерите на ЕС да отправят ясно послание за подкрепа на демократичните промени в района на Северна Африка.
Дневният ред на срещата предвижда обсъждането на по-нататъшните действия на Общността за справяне с резултата от събитията в Либия, на възможностите за мобилизация на хуманитарните ресурси, темата за очакваните емигрантски потоци от страната, евакуацията на европейците, подкрепата за прехода в Египет и Тунис, както и в по-широк периметър.
Ромпой отбелязва, че случаят е подходящ ЕС да помисли за преразглеждане на политиката си за добросъседство, особено в частта за страните на юг от европейските граници, както и за възобновяване на Средиземноморското сътрудничество.
В навечерието на днешния Европейски съвет в Брюксел се срещнаха външните министри от ЕС, както и министрите на отбраната на страните от НАТО. Министрите на външните работи се обединиха около мнението, че за Муамар Кадафи няма връщане назад, съобщи след участието си в срещата със своите колеги министърът на външните работи Николай Младенов. ЕС смята, че всички разглеждани възможности за реакция на събитията трябва "да останат на масата", добави той.
Усилията на ЕС в Либия следва да почиват на международноправни основания, по това няма различия, посочи Младенов. Около това мнение се обединиха и министрите на отбраната от НАТО, които приеха, че за евентуална намеса на пакта в развитието на ситуацията са необходими три компонента - нужда от намеса, резолюция на СС на ООН, както и подкрепа от страните от региона.
На този етап НАТО разглежда осигуряването на забранена за полети зона над Либия като военна операция, която трябва да бъде разпоредена от Съвета за сигурност на ООН. От вчера сутринта самолети на пакта наблюдават денонощно небето над Либия. България е готова да участва в евентуална мисия на НАТО, свързана с Либия, като преотстъпи част от правото си на ползване на стратегически военнотранспортен самолет С-17, съобщи след срещата на военните министри от НАТО снощи министър Аню Ангелов.
В момента нямаме въздушни и морски транспортни средства, които могат да се включат в осигуряването на хуманитарна помощ, добави той. Министърът отбеляза готовността на страната ни за осигуряването на два медицински екипа от ВМА по границите на Либия с Египет и с Тунис.
"Стигнахме до извода, че са необходими координирани усилия между ООН, ЕС, Африканския съюз, Арабската лига, Ислямската конференция", допълни той. В този случай НАТО ще има поддържаща, а не главна роля в решаването на кризата, отбеляза министър Ангелов.
На този фон в Страсбург Европейският парламент прие декларация, в която призова върховният представител на ЕС за външната политика Катрин Аштън да признае Преходния национален съвет /ПНС/ в Либия за официален орган, представляващ либийскатаопозиция.
Президентът на Франция Никола Саркози прие вчера представители на ПНС, като след срещата бе съобщено, че Париж щеоткрие посолство в Бенгази. Франция определя от вчера ПНС като "законен представител на либийския народ", а Великобритания - за "законен събеседник".
Междувременно в Атина и в Лисабон представители на Муамар Кадафи бяха приети на политическо ниво.Българската позиция е да признаваме държави, а не движения, коментира по повод легитимността на ПНС министър Николай Младенов. Срещата, в която той участва, целеше да определи мненията, които днес ще бъдат обсъдени от държавните и правителствените ръководители на ЕС, предаде БТА. На този етап Брюксел ще настоява за възможност да се установят обстоятелствата в Либия, както биха ги видели международни специални пратеници, без ограничения да посещават произволна точка от страната.