Ликвидността на банките с гръцка собственост у нас е много добра

25.06.2015 | 17:20
по статията работи: econ.bg
Няма причина за притеснения, успокои Горанов
Ликвидността на банките с гръцка собственост у нас е много добра
Снимка: Sxc.hu

Делът на банките с гръцка собственост в България е малък. Ликвидността в тях е на много добро равнище. Това заяви министърът на финансите Владислав Горанов в парламентарната бюджетна комисия. Според него няма причина за смущение заради случващата се криза в южната ни съседка.

По думите му едни от най-големите рискове от Гърция не касаят толкова нашата банкова система.

Според министъра популизмът и недоброто управление водят до криза в държавите с дългосрочни последици.

"Не очаквам негативно проявление на проблемите в Гърция у нас в краткосрочен план. Надявам се да няма преструктуриране на еврозоната в резултат на ситуацията с Гърция. Популисткото правителство в Гърция не показва никакво решение за проблемите, за радост популизмът в България не е взел такива върхове", коментира той.

По думите му това, че той и партия ГЕРБ са номинирали кандидат за управител на БНБ показва само възможността да поемат отговорност за управлението на една от най-важните институции в държавата.

„Не съм водил Димитър Радев в БНБ, защото той многократно я е посещавал в качеството си на зам.-министър", коментира той за кандидатите за управител на БНБ.

"Ако бях някое поднадзорно лице сигурно щяхте да питате финансовият министър какво прави с най-добрия кандидат за БНБ. Избираме кандидат за 6 години. Зад него трябва да има и някой, който политически да носи отговорност. Напълно приемам това, че вероятно фаворизирането на един пред друг кандидат би могло да дразни, но няма лошо в демократичния процес, когато заявиш позиция кого подкрепяш", посочи още той.

Финансовият министър коментира и дефицита на Здравната каса. Според анализи на Министерството на финансите съществува възможност да има дебат относно бюджета на Националната здравноосигурителна каса наесен, обясни той, цитиран от БГНЕС.

Според него мерките, които се предлагат в здравния сектор трябва да подобрят ефективността на разходите и да направят системата предвидима.

"Някои от тези мерки са забавени, а други не дават нужния ефект. Трябва да сме внимателни", предупреди той.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...