Лимитите върху дейността на лечебните заведения за извън болнична и болнична медицинска помощ трябва да отпаднат, тъй като нарушават правата на пациентите, заяви националният омбудсман Гиньо Ганев, предаде БГНЕС. Въвеждането на лимитите със Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2009 година нарушава Закона за здравното осигуряване, както и правото на всеки осигурен български гражданин на достъпна и безплатна медицинска помощ.
Лимитите в болничните заведения нарушават правото на свободен избор, на равнопоставеност между пациентите и ограничават свободната конкуренция между болниците. Лимитите в доболничната помощ и ограничението в броя на издавените направления месечно от личните лекари нарушава принципа на солидарност, правото за получаване на своевременна медицинска помощ и е предпоставка за заобикаляне на парилата в здравеопазването и хоспитализираното на пациентите поради невъзможността да получат лекарска помощ от специалист по друг начин е посочено в становището на омбудсмана.
Поводът за становището „Правата на човека и лимитите върху дейността на лечебните заведения за извънболнична и болнична медицинска помощ" са сигнали на граждани, представители на лечебни заведения и пациентски организации. Омбудсманът започна проверка по собствена инициатива за въздействието върху правата на пациентите на въведените от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) ограничения на издаването на направления за консултации и изследвания от общопрактикуващите лекари и лекарите-специалисти в извънболничната помощ, както и на максималните стойности на разходите на предоставените от лечебните заведения за болнична помощ медицински услуги.
Тези ограничения лишават здравноосигурените пациенти от достъп до медицинска помощ и безплатно ползване на медицинско обслужване, гарантирано им по силата на чл. 52 от Конституцията на Република България. Вниманието в становището на омбудсмана е насочено към правото на пациента на качествена медицинска помощ, правото на свободен избор на изпълнител на медицинската помощ и равнопоставеност на пациентите при ползването на здравни услуги, както и проблеми в действащата нормативна уредба.
Гиньо Ганев адресира своето Становище на вниманието на министъра на здравеопазването, директора на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), председателя на Българския лекарски съюз (БЛС). Становището ще бъде изпратено и в Министерския съвет и Народното събрание, както и на заинтересованите граждански организации. В него се препоръчва Министерството на здравеопазването да дава по-голяма възможност неправителствените организации да участват при вземането на решения свързани със здравето на гражданите, а Министерският съвет да внесе в Народното събрание предложение за законодателни промени, с които да отпаднат регулационните лимити и максималната стойност за разходите за болничната медицинска помощ.