Инвестиционната компания „МФГ Инвест“ ЕАД (MFG Invest) ще се листне на пазара за растеж BEAM на Българската фондова борса (БФБ). Емитентът ще предложи 1 775 200 бр. обикновени, поименни, безналични, свободнопрехвърляеми акции с номинална стойност 1 лв. и емисионна стойност 3,38 лв. всяка. Ако всички нови акции бъдат записани, дружеството ще набере малко над 6 млн. лв.
Първичното публично предлагане е планирано да се проведе на 6 декември, като до 28.11. най-късно съобщението за публично предлагане с потвърдена дата ще бъде оповестено на уеб-страницата на пазар BEAM. Съветник и посредник по емисията е ИП „БенчМарк Финанс“ АД.
Ако предложената на 6 декември емисия бъде презаписана, на пазара може да бъдат предложени още до 1 млн. броя съществуващи акции на инвеститорите на емисионна стойност от 3,98 лева за акция.
MFG Invest е дружество, което инвестира в стартиращи и развиващи се компании в сферата на технологичните финансови услуги, електронната търговия, създаване и продажба на технологии. Част от настоящото портфолио на MFG Invest са компаниите Payhawk, eBag, Boleron, Tiger Technology, Eleven Capital, LogSentinel, Settle, KOA, Pop и Vedamo.
Набраните средства ще бъдат използвани за инвестиции в нови компании, както и за последващи инвестиции в компании, които вече са в портфейла на дружеството. MFG Invest търси динамични дружества със силно мотивирано управление, които са изцяло отдадени на постигането на бизнес успех и споделят обща визия и ценности.
При оценка на инвестициите дружеството се спира на два важни фактора – екипът, заедно с основателите, и технологичните решения. Оценяват се също и бизнес идеята и бизнес моделът на компанията, тяхната уникалност, възможността за скалиране на дейността на чужди пазари, конкурентната среда и какви предимства има компанията пред своите преки конкуренти.
Общата сума на направените до момента инвестиции от MFG Invest е в размер на малко над 9 млн. лв., като общата оценка на всички компании, в които дружеството е инвестирало, е около 2 млрд. лв.
Предвижданите нови инвестиции в резултат на увеличението на капитала са:
• Tiger Technology – допълнителна инвестиция;
• Infinno – нова инвестиция. Дружеството предлага софтуерни решения за банковия и финансовия сектор;
• Ondo – нова инвестиция. Дружеството разработва софтуер и хардуер за автоматизация на процесите при малки и средни земеделски стопанства;
• NewPay – нова инвестиция; BNPL (Buy Now, Pay Later)компания;
• Eleven Fund III Cooperatief U.A. Netherlands – допълнителна инвестиция.
Заинтересованите инвеститори ще могат да проследят публичното представяне на MFG Invest онлайн на 1 декември през YouTube, Facebook и Linkedin каналите на MFG, както и през YouTube и Facebook каналите на инвестиционен посредник БенчМарк Финанс.
Всички желаещи имат възможност да закупят акции от емисията след сключване на договор с инвестиционен посредник.
За MFG Invest
MFG Invest е част от групата на MFG.
Дружеството инвестира в стартиращи и развиващи се компании, чиято дейност е в сферата на технологичните финансови услуги, електронната търговия, създаване и продажба на технологии, които имат приложение в различни бизнес сфери като, но не само: образование, селско стопанство, сигурност, съхранение на данни и други. MFG Invest не инвестира в компании, които са на етап „идея“ и нямат разработен продукт или постоянен екип.
Целта на Дружеството е да управлява портфейла си от дялови участия, като подпомага развитието на компаниите чрез споделяне на дългогодишния опит и експертност на членовете на Съвета на директорите и на експертите в Групата на MFG.
За MFG
„Мениджмънт Файненшъл Груп“ АД (MFG) е 100% българска холдингова компания, обединяваща водещи доставчици на финансови услуги в Европа и с амбиции за мащабна геоекспанзия на нови западноевропейски пазари, както и на нови континенти.
MFG управлява разнообразно портфолио от успешни бизнес модели в сферите на потребителското кредитиране, кредитирането на микро и малки предприятия, предоставянето на кредитни карти и други алтернативни финансови продукти и услуги.
Част от Групата на MFG са:
• дружества в съответните държави, получили разрешение за осъществяване на кредитна дейност от и поднадзорни на Българската народна банка, Националната банка на Румъния (Banca Naţională a României), Министерството на финансите на Република Северна Македония (Министерство за финанси), Комисията за финансов надзор на Република Полша (Komisja Nadzoru Finansowego), осъществяваща надзор и върху небанковите кредитиращи дружества в страната, други;
• платежна институция, надлежно лицензирана от Българската народна банка, с последващо надграден лиценз за дружество за електронни пари и получила паспортизация за територията на ЕС;
• P2P платформа, надлежно регистрирана от и поднадзорна на EFSA (Estonian Financial Supervision and Resolution Authority).