Япония навлезе в нова ера във вторник, когато страната се превърна в първата държава от Г-7, чиито бенчмаркови 10-годишни правителсствени облигации носят нулева доходност за инвеститорите, предаде Financial Times. Сривът на лихвените проценти по държавните ценни книжа (ДЦК) се случи след поредния тежък спад на борсовите индекси и покачването на стойността на йената до 15-месечен връх спрямо щатския долар. Така страната изпадна в „ехо-камера на волатилност“, посочи токийски брокер, цитиран от изданеито.
Понижаването на лихвените проценти настъпва само 11 дни, след като централната банка на страната – Bank of Japan, обяви, че ще имплементира политика на отрицателни лихвени проценти. Но, както показва динамиката на йената, програмата за икономическо развитие на президента Шинзо Абе, т.нар. „Abenomics” („Абеномика“), засега не дава целените резултати. Властите в страната посочиха, че това се дължи най-вече на външни фактори, най-вече на забавянето на растежа на китайската икономика и на пазарните сътресения в Европа, където инвеститорите продължиха да разпродават акции на големи финансови институции от Стария континент и вчера.
Въпреки техните коментари обаче лихвеният процент по 10-годишните ДЦК на Япония се насочи към 0% още в края на януари, когато централната банка обяви, че от средата на февруари основният лихвен процент по депозитите при нея ще бъде негативна стойност. Тогава лихвата по 10-годишните правителствени облигации се срина до 0,22% и почти достигна 0% още през миналата седмица. Трейдърите подозират, че тя може да продължи да спада към края на настоящия месец.
Достигането на лихва от 0% по 10-годишните ДЦК на страната означава, че инвеститорите де факто ще плащат на правителството, за да придобият негов дълг, предвид обезценяването на парите.