Лихвите по потребителските кредити се увеличиха с 4.72% през декември

14.01.2009 | 09:48
по статията работи: Петър Чернев
Продължава отказът на банки да отпускат определени заеми
Лихвите по потребителските кредити се увеличиха с 4.72% през декември

Банките са увеличили лихвите по потребителски кредити с до 4.72 процентни пункта само през декември. Осем институции са вдигнали цената на тези заеми. Промяна има и в таксите по някои кредити. Продължава и отказът на банки да отпускат определени заеми. Това е картината на банковата система в края на 2008 г., информира Дневник.bg.

Покачването на лихвените проценти е различно за заемите в левове и в евро. Ако до декември най-ниската лихва по левов потребителски кредит е била около 12%, а най-високата - около 13-14%, след увеличението най-ниската лихва е 13.10%, а най-високата достига 16.72%. При жилищните ипотечни кредити миналият месец е бил относително спокоен. Малко банки са увеличили лихвите по тези заеми. Данните са от проучване на финансовия портал "Моите пари", представено вчера.

Според допитване на Дневник.bg до банкери на този етап е много трудно да се правят прогнози за движението на лихвите, тъй като пазарът е много динамичен и му влияят много фактори.

"Искрено се надявам да се е получило успокоение на лихвите на депозитния пазар у нас, защото те са основният двигател на цената на привлечения ресурс и оттам на цената на ресурса, който се отпуска като кредити. Това обаче е много условно, тъй като пазарът е много динамичен", коментира Асен Ягодин, изпълнителен директор на Пощенска банка.

Очаквам статуквото да се запази поне за първите шест месеца на тази година и при кредитите, и при депозитите, каза Стилиян Вътев, главен изпълнителен директор на ОББ.

Не мисля, че лихвите по кредитите ще се увеличават, допълни той. Според други банкери намаление би могло да се наблюдава най-рано към края на годината. Ще водим една балансирана лихвена политика и по депозитите, и по кредитите, заяви Виолина Маринова, главен изпълнителен директор на Банка ДСК и председател на управителния съвет на Асоциацията на банките в България.

Заради несигурността на световните финансови пазари банките у нас се съсредоточиха върху привличането на свежи пари чрез депозити. Това доведе до изостряне на конкуренцията при депозитите и лихвени нива от 9-10% по три- и шестмесечни влогове. И в началото на 2009 банките представиха промоции, като се запазва линията на все по-нарастващи лихви за все по-кратки срокове. Още в края на миналата година банкери коментираха, че лихвите по влоговете, които се отразяват и върху цената на кредитите, са достигнали разумната граница. Вече се дават неразумно високи лихвени проценти, което крие рискове, коментира Вътев. Проблем са лихвите, които се договарят индивидуално, като например с корпоративни клиенти, които дори не се обявяват като оферти и предложения, допълни той.

На този етап има разкъсване между лихвените проценти на Европейската централна банка и Федералния резерв и лихвите в България, тъй като все още има значителни рискови премии при набирането на ресурс от пазара, обясни Ягодин. Според него ликвидност има. Банките обаче не търгуват, тъй като паричният пазар не функционира нормално, защото доверието в него все още не се е възвърнало, допълни Ягодин. Според Стилиян Вътев финансирането, което се предоставя от централните банки, не влиза на паричния пазар заради рисковете в икономиката. Надявам се по-скоро отново да има икономическо оживление и това ще доведе до намаление на лихвите и у нас, допълни той. Влияние оказва и значителната рискова премия за България, допълни още Ягодин.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...