Лицензиите за експлоатация на ядрени съоръжения, в които се използва, манипулира или съхранява ядрен материал, ще бъдат безсрочни. Това решиха депутатите от енергийната комисия на Народното събрание, които приеха на първо четене законопроекта за изменение и допълнение на Закона за безопасно използване на ядрената енергия. "За" гласуваха 14 депутати, против нямаше, въздържаха се 5,.
В мотивите на проекта е посочено, че регулаторната практика в ЕС и в развитите страни с ядрена енергетика преимуществено прилага безсрочни лицензии. Посочва се, че с предложението за въвеждане на безсрочни лицензии се запазва изискването за извършване на периодичен преглед на безопасността на всеки 10 години, но в рамките на действащата лицензия.
Вносители на проекта са Делян Добрев от ГЕРБ, който е и председател на комисията и колегата му Станислав Атанасов. Самият Добрев обяви, че целта е да бъдат облекчени процедурите по лицензиране на експлоатация на ядрени съоръжения, както и да се даде възможност при инвестиционен проект като изграждане на ядрена централа да се издава разрешение при идеен проект, а не при работен проект.
Добрев увери, че текстовете са изработени от Министерството на енергетиката с участието на Агенцията за ядрено регулиране.
Председателят на комисията Делян Добрев, който заедно с депутата Станислав Анастасов, ДПС, са вносители на промените, обясни, че целта е да се облекчат процедурите по лицензиране на експлоатация на ядрени съоръжения, както и да се даде възможност при инвестиционен проект като изграждане на ядрена централа да се издава разрешение при идеен проект, а не при работен проект.
Добрев отбеляза, че текстовете са изработени от Министерството на енергетиката с участието на Агенцията за ядрено регулиране.
Председателят на агенцията Цанко Бачийски каза, че не вижда проблем с отпадането на срока. На свой ред посочи, че това е европейска, а и в голяма степен световна практика. "На практика не се променя процедурата, променя се само срокът", каза той.
Обясни, че така или иначе при издаване на лицензия за експлоатация за 10 години в агенцията е нужно да бъдат представени редица документи, най-важният от тях е т. нар. периодичен преглед на безопасността, в който се оценяват различни фактори, за да се удостовери, че атомната централа може да бъде експлоатирана безопасно. По думите му тежестта на този документ се засилва с промените в закона.
Според него с новите текстове се и засилва ролята на агенцията, защото при неодобрение на периодичния преглед на безопасността, лицензията може да бъде отнета.
С промените се облекчава и режимът за издаване на строително разрешително, както и за изготвяне на подробен устройствен план на бъдещата площадка, посочва БНТ. Разделят се режимите на разрешение по отношение на Министерския съвет - "по принцип" и "по същество". Изискванията за социално икономически анализ, анализ на бъдещото съхранение на радиоактивните отпадъци и отработено гориво, както и оценката на ядрената безопасност, ще могат да започнат след решение "по принцип" на кабинета.Новите текстове предвиждат и при извеждане в експлоатация да се обединяват лицензиите на обекти, които са функционално свързани и имат общи конструкции, системи и оборудване, допълва телевизията.
Справка на страницата на Агенцията за ядрено регулиране показва, че вече са подадени заявления за лицензии за извеждане от експлоатация на блокове 1 и 2 на АЕЦ "Козлодуй", както и за издаване за експлоатация на Специализирано поделение "РАО-Козлодуй" на ДП "РАО". Съответно тези процедури трябва да бъдат довършени по сега съществуващия ред, ако новият бъде приет, според написаното в закона.