"Административният орган не може да изисква предоставяне на информация или документи, които са налични при него или при друг орган, а ги осигурява служебно за нуждите на съответното производство." Това гласи чл. 5.(2) (Изм. - ДВ, бр. 44 от 2009 г.) от Закона за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност, който от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България цитират в позиция, с която се противопоставят на поредната чиновническа регулация, въведена в последния месец.
От писмото на НСОПЛБ, подписано от председателя на сдружението д-р Любомир Киров, става ясно, че Регионалните здравни инспекции са поискали отчет на личните лекари за поставените ваксини в периода 23.12.2020 - 31.12.2021 г., като информацията трябва да включва:
налични количества ваксини по вид, партиден номер и количество;
приложени ваксини по вид, партиден номер и количество;
бракувани ваксини по вид, партиден номер и количество, поради изтекъл срок, неоползотворени дози.
Регионалните здравни инспекции искат информацията от всички общопрактикуващи лекари на основание писмо на зам.-министър Георги Йорданов.
От НСОПЛБ обясняват на зам.-министъра как работят лекарите и как работи Националната здравна информационна система (НЗИС) и всъщност Министерство на здравеопазването би могло цялата тази информация да я извлече само от системата, а и би трябвало така да стане, тъй като първи РЗИ въвеждат тези данни.
Личните лекари поясняват, че съгласно чл. 28 (д) от Закона за здравето достъп до информацията в НЗИС имат Министерство на здравеопазването и неговите подразделения - регионалните здравни инспекции (РЗИ), НЗОК и други държавни институции. "Това означава, че съответните служители на МЗ могат да обработят електронно наличната информация и да извлекат пълни и подробни справки за прихода и разхода на всички ваксини срещу КОВИД-19 по вид, партиден номер и количество, както са Ви необходими."
И по-подробно: направините от джипитата имунизации срещу Covid-19 се регистрират от Общопрактикуващите лекари в НЗИС в момента на поставянето им, като част от въвежданата информация е име на ваксината, партиден номер, срок на годност.
Личният лекар не може да въвежда в НЗИС тези данни за всяка приложена доза ваксина, ако преди това РЗИ не са въвели в същата тази система същите данни относно предоставените на джипито количества. Ако джипито употреби и отчете, регистрираните за него от РЗИ ваксини, системата не позволява въвеждането на следваща доза със същите характеристики.
В НЗИС своевременно постъпват и се съхраняват подробни индивидуализирани данни за всяка поставена доза ваксина, както и за ваксинираното лице, както и за отпуснатите и, респективно, разходвани количества.
"Информацията, която изисквате в писмото си, може да бъде получена бързо и коректно от НЗИС за всеки общопрактикуващ лекар", заявяват от сдружението.