Великобритания заплаши във вторник, че ще блокира възможността руските компании да набират капитал в Лондон и ще разкрие кой реално притежава компании и имоти, ако Русия нахлуе в Украйна.
Западът трябва да остане единен по отношение на цената на Москва за конфликт под каквато и да е форма, нужно е по-добро коодриниране в името на тежки наказания за Русия, заяви премиерът Борис Джонсън в разговор с Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия.
Руският външен министър Сергей Лавров коментира в сряда, че Русия ще отвърне, ако Великобритания наложи нови санкции срещу Москва заради кризата в Украйна.
Русия струпа войски и военна техника до украинската граница, навличайки си предупреждения от Великобритания, САЩ, Европейския съюз и други съюзници за драстични икономически санкции, които ще бъдат задействане в момента, в който Владимир Путин нареди някаква инвазия.
Миналата седмица Великобритания въведе ново законодателство, което ѝ позволява да налага по-широки санкции, отколкото можеше преди, на руски физически и юридически лица, посочени като участници в дестабилизирането на Украйна или в подкрепа на руското правителство.
Това се случва, след като години наред Лондон е разглеждан като особено благоприятна дестинация за руските олигарси и техните огромни активи. В парламентарен доклад на Обединеното кралство от 2020 г. се казва, че това състояние е позволило "изпирането" на незаконни финанси чрез това, което стана известно като лондонската "пералня". .
Британският премиер Борис Джонсън каза пред репортери, че правителството ще се насочи към руски банки и руски компании.
"Ние... се подготвяме, така че да предприемем стъпки или да доразвием вече направеното, за да покажем какво се крие зад фасадата на руските имоти, независимо дали в този град или другаде..., да свалим маската на руската собственост върху компании", каза той .
"И също така да предприемем стъпки, за да немогат руските компании да набират капитал на лондонските финансови пазари. Така че това е много, много сериозен пакет".
Великобритания не уточни кой ще попадне под санкциите, но обеща, че няма къде да се скрият руските олигарси.
Лондон е популярна дестинация за руски фирми, набиращи капитал.
Най-големите руски IPO бяха разместване на 10.7 милиарда долара от петролната компания "Роснефт" в Лондон и Москва през 2006 г. Но бързината за набиране на капитал се забави след анексирането на Крим през 2014 г. Компаниите като цяло преминаха към московската борса.
Миналата година търговецът на дребно Fix Price имаше двойно листване в Лондон и Москва, като събра 2 милиарда долара - най-голямото IPO от налагането на западни санкции през 2014 г.
На Лондонската фондова борса има 24 листвания на депозитарни разписки от фирми, регистрирани в Русия, което означава, че те могат да бъдат търгувани от Лондон. Сред тях са кредитори като "Сбербанк" и ВТБ, енергийният гигант "Газпром" и петролната компания "Лукойл".