Лондонски съд ще обяви днес дали правителството има право да започне процеса за отделяне от Европейския съюз без одобрението на парламента, съобщава агенция "Ройтерс".
Ако магистратите отсъдят в полза на ищците, депутатите ще трябва да гласуват "за" или "против" Брекзит, което на теория означава, че те могат да откажат да приложат на практика резултата от юнския референдум.
За формалното начало на процеса на отделяне е необходимо правителството да активира с писмо до Брюксел член 50 от Лисабонския договор. Тогава ще започне да тече двугодишен срок, в рамките на който Лондон трябва да се споразумее с останалите 27 държави-членки по условията за напускането.
Премиерът Тереза Мей, която заяви, че ще активира член 50 от Лисабонския договор догодина, е категорична, че парламентът ще дебатира напускането на ЕС, но категорично изключи възможността за гласуване.
Загубилата страна най-вероятно ще обжалва решението във Върховния съд на Великобритания, а въпросът може да бъде отнесен и до Европейския съд в Люксембург.
Какво ще се случи, ако ищците спечелят
Възможно е премиерът Тереза Мей да няма възможност да активира член 50 до края на март, както е предвидила. Мнозинството депутати агитираха британците да гласуват "за" оставане в Европейския съюз.
Въпросът е дали парламентът ще трябва да изработи закон или просто да одобри предложение, дадено от правителството, като вторият вариант ще е по-бърз.
При създаването на закон от депутатите, текстът ще трябва да мине през няколко етапа на обсъждане и одобрение, освен това е възможно да се стигне до ситуация, в която горната и долната камара го прехвърлят помежду си за поправки.