Лондонското сити е разделено относно сделката между London Stock Exchange и Deutsche Börse

28.03.2016 | 11:30
по статията работи: Даниел Василев
Според някои банкери и финансисти сливането им ще създаде проблеми
Лондонското сити е разделено относно сделката между London Stock Exchange и Deutsche Börse
Снимка: jam_90s

Възможната сделка между Лондонската фондова борса (LSE) и Deutsche Börse раздели финансовия елит на Великобритания на две различни групи относно значението на продажбата на независимата от 300 години борса на чуждестранен конкурент, предаде Financial Times. Към момента акционерите на двете борси все още анализират потенциалните ефекти от сливането им, което ще създаде един от най-големите фондови пазари в света, ако бъде реализирано. Освен това друг конкурент на Лондонската фондова борса – американската Intercontinental Exchange също обмисля да отправи оферта за закупуването ѝ, допълва изданеито.

Сделката между LSE и Deutsche не би трябвало да бъде върпос, който да се реши само от акционерите на британската борса, смята банкерът и бивш министър на търговията на Великобритания лорд Мервин Дейвис. Според него трябва да се извърши „тест на публичния интерес“ от страна на финансовия регулатор в страната, тъй като „това е ключова част от нашата инфраструктура“. „А както акционерите трябва да имат думата, заедно с управителния борд на борсата, така е необходимо и Обединеното кралство да гарантира, че инфраструктурата е защитена“, допълни още Дейвис.

На подобна позиция е и Жан-Пиер Мустие, който в миналото ръководеше инвестиционните подразделения на UniCredit и Societe Generale. “Ситито се нуждае от независима фондова борса за доброто на Обединеното кралство“, смята Мустие, според когото колкото повече борсата се отдалечава от националната си основа, толкова по-вероятно е тя да не е в състояние да извършва основната си функция, която е да осигурява на компаниите достъп до необходимия им капитал.

Според други анализатори съществуват още проблеми пред сливането на двете борси. Един от тях е възможността за създаването на институция, която е „твърде голяма, за да бъде оставена да фалира“, смята главният изпълнителен директор на Man Group Мани Роман.

Въпреки скептицизма на част от хората в Сити, много банкери и анализатори гледат позитивно на обединението между двете фондови борси. Сред тях е председателят на Marks and Spencer Робърт Суанъл, който е на мнение, че LSE трябва да е част от успешна група, „вместо да бъдем под обсесията за собствеността ѝ или националността на главния ѝ изпълнителен директор“, допълни Суанъл. Освен това той посочи, че вече електроснабдяването, водопреносната мрежа, телекомуникациите и авиотранспорта на Острова са контролирани от множество чуждестранни компании и е „нелогично“ да се прилагат инфраструктурни тестове за Лондонската фондова борса.

Ако сделката между двете борси бъде финализирана при текущите ѝ параметри, Deutsche Börse ще притежава 54,4% от обединената компания, а останалата част ще стане собственост на акционерите на LSE. Новата компания ще бъде със седалище в Лондон, а на ръководната ѝ позиция ще застане настоящият главен изпълнителен директор на Deutsche Карстен Кенгетер.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 06.11   1315 г. – Данте Алигиери (на портрета) е осъден на доживотно изгнание от Флоренция, а ако се върне е заплашен от изгаряне на клада. 1521 г. – Фернандо Магелан...