Българските фирми, които са пострадали при блокадата от гръцки фермери по границата с южната ни съседка, могат да търсят правата си пред европейските институции, като може да разчитат и на подкрепата на държавата. Това заяви министърът на икономиката Божидар Лукарски пред bTV.
Министърът обясни, че все още не е ясно колко точно е струвала блокадата на нашите превозвачи, тъй като няма пълен разчет, но приблизителната сума била около 10 млн. лв.
Относно избора на ново ръководство на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) Лукарски не отговори какво предстои да се случи с процедурата, след като през седмицата изслушването на кандидатите бе отложено. Причината бе, че единственият кандидат за председател на КЗК Росен Желязков, се оттегли. Това постави под въпрос цялата процедура оттук нататък.
„Лесно е да се говори за картел в строителството, когато не си на власт, а това едва ли е от вчера. Затова смятам, че изказването на бившия финансов министър Симеон Дянков по този повод е необосновано, той е могъл да види това и докато е бил на власт“, каза Лукарски.
Преди дни бившият финансов министър Симеон Дянков заяви, че не е работа на премиера да спира обществени поръчки, а на КЗК, която явно не си върши работата. Тогава той заяви, че има картел в строителството, тъй като поръчките се печелят само от няколко фирми, но остави решаването на проблема на специализираните органи.
„Задачата на новата КЗК ще е трудна, надявам се, че ще се справи и с този проблем, и с картела при горивата, ако се докаже такъв”, уточни министърът.
Според него спирането на обществени поръчки в отрасъла е добро действие на премиера и то няма да се отрази на работата по инфраструктурните проекти.
Той е убеден, че когато има обществени съмнения и сигнали, правилното решение е именно спирането на поръчките, а и търговете щели да се направят по новия закон, който се очаква да е по-прозрачен.