Европейските външни министри се обявиха против налагането на нови санкции срещу Беларус, но и остават разделени относно това дали трябва да бъдат премахнати и старите, предаде EUbusiness.
"Мисля че статуквото трябва да остане непроменено", коментира чешкият външен министър Карел Шварценберг, чиято държава в момента е председател на ЕС. Позицията на Шварценберг на практика представлява и позицията на ЕС, който иска продължаване на диалога с Беларус, считайки го за най-добрия начин да се подобри ситуацията с човешките права в бившата съветска република.
Проблемът с Беларус се корени в политиката на президента на страната Александър Лукашенко, който е наричан „последният европейски диктатор” и каква ще е ролята на източноевропейската държава в проекта „Източно партньорство”. В специален документ, който беше одобрен от министрите, се акцентира върху „някои позитивни стъпки”, предприети от Беларус в сътрудничеството с ОССЕ по отношение на изборното законодателство. Същевременно в документа се споменават и скорошни случаи на нарушаване на човешките права в бившата съветска република.
Най-неотложният въпрос за външните министри беше дали да се удължи с още шест месеца срокът, в който се забранява на Лукашенко и 35 души от неговото политическо обкръжение да пътуват на територията на ЕС. Нито един европейски външен министър не се обяви против това предложение, но в по-дългосрочен план се появиха различия. Великобритания например смята, че Беларус трябва да се окуражи за някои свои позитивни действия, но без да се забравят трудностите и проблемите, които не са решени. От друга страна Полша, която беше инициатор на забраната за пътуване в Европа за Лукашенко заедно с Литва, подкрепя Чехия и не иска промяна на сегашното статукво.
В крайна сметка санкциите за пътуване на територията на Европа срещу Лукашенко и приближените му лица ще бъдат премахнати за срок от девет месеца, решиха министрите. Все пак като средство за натиск ЕС оставя в сила оръжейното ембарго срещу Беларус.