МВР започва ревизия на престъпността от прехода

19.11.2010 | 07:19
по статията работи:
Не са разкрити над 150 показни убийства, голяма част от които бяха извършени по времето на Борисов като главен секретар на МВР
МВР започва ревизия на престъпността от прехода

След като обявиха, че са овладели тежката организирана престъпност, управляващите ще се заемат с амбициозната задача да направят ревизия на разследванията на всички престъпления, извършени по време на прехода.

"Вървим към сформирането на една доста добре организирана работна група, която да може да анализира и прецизира абсолютно всички факти и обстоятелства около всички престъпления, извършени през последните 20 години", обяви вчера вътрешният министър Цветан Цветанов. Според него така ще се разсеят съмненията на всички пострадали и техните близки, че нещо е скрито и недовършено.

За изминалите години на прехода не са разкрити над 150 показни убийства, голяма част от които бяха извършени по време на мандата на премиера Бойко Борисов като главен секретар на МВР. Сред тях са поръчковите покушения на шефа на "Мултигруп" Илия Павлов, Филип Найденов-Фатик, босове на СИК и ВИС, шефа на "Последващ контрол" в агенция "Митници" Шинка Манова, банкера Емил Кюлев и Иван Тодоров-Доктора. От всички тези емблематични случаи МВР шефът Цветан Цветанов намеква, че има нови доказателства за поръчители и изпълнители (по делото "Килърите") само за убийството на Кюлев, пише в. "Сега".

От заявката на министъра стана ясно, че изпълнителната власт се заема с неразкритите случаи от миналото, тъй като смята, че вече напълно е овладяла днешната тежка престъпност - няма отвличания, зрелищни убийства и грабежи.

"Защо бившето правителство не разкри отвличанията? Защо нямаше разкрити поръчкови убийства? Самият факт, че последните 15 месеца нямаме ясно изразена тежка престъпност, смятам, че това е един добър резултат", отбеляза Цветанов.

От десетките шумни операции, които МВР направи от началото на мандата на ГЕРБ, има обвинителни актове само срещу групата за отвличания "Наглите", срещу няколко бивши министри, но не и за знаковата операция "Октопод", както и за множеството обявени за разкрити сериозни финансови престъпления и контрабанда.

Изказването на Цветанов за овладяната престъпност в момента сериозно противоречи на критиките, които в средата на тази година зам. главният прокурор Валери Първанов отправи към МВР. При представянето на отчета на обвинението за 2009 г., който за пореден път отбеляза под 50% разкриваемост на регистрираните престъпления, той обяви, че родната полиция обработва местопрестъпления като в XIX век. Според данните на последния доклад на прокуратурата 81 000 дела са били спрени, от които едва 1000 са срещу известен извършител. Тогава Първанов прогнозира, че когато давността им изтече, делата ще бъдат прекратени и на практика извършителите ще получат амнистия.

Въпреки това вътрешният министър не спира да повтаря, че най-важният фактор за успешната борба с престъпността е политическата воля. Като аргумент Цветанов припомни, че в последния доклад на ЕК за напредъка на страната ни за пръв път била отчетена волята на правителството да наложи върховенството на закона. Сред заключенията на евроекспертите обаче фигурираше и това, че все още не са налице категорични доказателства за противодействие на корупцията по високите етажи на властта.

Пресен пример за действащите и в момента практики в службите е последната акция на МВР "Къртиците". При нея бяха заловени двама служители на МВР и ДАНС, които срещу пари са изнасяли секретна информация. "Не бих могъл да кажа на колко групи са помогнали. Ще има анализ на доказателствата", изненадващо коментира Цветанов, при положение че е извършен арест. Случаят обаче е сигнал, че изтичането на информация от службите все още не е напълно овладян процес и може да попречи не само на планираната ревизия на престъпността, но и на бъдещото ни приемане в Шенген.

Премиерът Бойко Борисов защити Цветан Цветанов от критиките на опозиция и медии. "Той ще бъде министър на вътрешните работи!", отсече Борисов по повод прогнозите, че Цветанов ще бъде сменен до месеци, след като около него избухна скандал първо за имотите му, а после и заради неподкрепените му с доказателства твърдения, че бившият главен прокурор Никола Филчев и Алексей Петров са съпричастни към убийствата на обвинителя Николай Колев и ямболската адвокатка Надежда Георгиева.

Бившият шеф на НСС и ексдепутат от ДСБ Атанас Атанасов прогнозира вчера, че Цветанов си отива, ако Филчев не бъде арестуван. "Да мачкаш Цветанов е все едно да мачкаш с голо дупе таралеж", коментира Борисов. Той е убеден, че истината за убийството на Колев ще излезе наяве, защото полицията си е свършила добре работата през 2002 г., но тогава липсвала политическа воля. Той се застрахова, че не знае дали тогава прокуратурата е работила перфектно.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...