МВФ: БВП на България ще се повиши с 0.2% през 2010 г.

01.03.2010 | 12:54
по статията работи:
Мисията на фонда у нас не препоръчва увеличаване на заплати и пенсии и намаляване на ставката на ДДС
МВФ: БВП на България ще се повиши с 0.2% през 2010 г.

Реалният ръст на БВП за България ще бъде 0.2% през 2010 г., прогнозира мисията на Международния валутен фонд у нас, предаде Агенция "Фокус".

Очаква се обаче допълнителен спад на вътрешното търсене, тъй като обратната реакция след инвестиционния бум продължава, а потреблението е слабо поради намаляване на заетостта. Дефицитът по текущата сметка ще се свие от 8.5% от БВП през 2009 г. до 5.5% от БВП през 2010 г., а инфлацията се очаква да остане умерена на нивото от около 2.2%.

1.8% касов дефицит прогнозира Мисията на Международния валутен фонд (МВФ) у нас за 2010 г. За да се избегне рискът от дори по-голям бюджетен дефицит, от ключово значение е предвидените в бюджета лимити за разходите да се спазват строго. Допълнителните непредвидени разходи трябва да се използват за изграждане на фискални буфери, до които да се прибегне в трудни времена.

Постигането на заложената от правителството цел от 0.7% от БВП за 2010 г. ще бъде истинско предизвикателство. Прогнозите за приходите изглеждат оптимистични, особено предвид по-ниското им изпълнение през втората половина на 2009 г., посочи Бас Бакер, ръководител на мисията на МВФ за България. По думите му - поредицата от реформи за спазване на данъчното законодателство са важни фактори за предотвратяване на допълнителното влошаване на данъчните приходи, но може и да не са достатъчни за компенсиране на влошените постъпления вследствие макроикономическата конюнктура.

МВФ не препоръча намаляването на ДДС

Мисията на Международния валутен фонд у нас (МВФ) не препоръчва увеличаване на заплати и пенсии.  Фондът смята и че не трябва да има намаляване на ставката на ДДС при настоящите обстоятелства, тъй като бюджетът разчита много на този източник на приходи. Освен това намаляването на данъци, трябва да се компенсира с намаляване на разходи.

Удържането на ръста на заплатите в публичния сектор ще доведе не само до ограничаване на разходите, но и ще спомогне за ограничаване на ръста на заплатите в цялата икономика и за увеличаване на конкурентоспособността. Комбинацията от големи повишения на пенсиите и по-ниски ставки на социалноосигурителните вноски в миналото разшири дисбаланса между пенсионните вноски и пенсионните разходи и за осигуряване на устойчивостта на социалноосигурителните системи са необходими спешни реформи, според МВФ. От фонда смятат, че трябва да има комплексна здравна реформа за подобряване ефективността и качеството в системата на здравеопазването.

Бизнес климатът пък може да бъде подобрен със съкращаване на бюрокрацията, с решителна борба срещу големия дял на сивата икономика и корупцията. Главното предизвикателство пред банковата система както на България, така и на другите страни, според МВФ, ще бъде абсорбирането на нарастващите необслужвани заеми.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...