МВФ: Възможно е цените на петрола да нараснат драматично

02.11.2012 | 08:40
по статията работи: Елица Елефтерова
В най-добрия случай с 300%, в най-лошия – с 1400%
МВФ: Възможно е цените на петрола да нараснат драматично
Снимка: Sxc.hu

Износителите на петрол ще се радват на светло и богато бъдеще. Икономистите на Международния валутен фонд (МВФ) съставиха няколко модела на развитие на ситуацията на петролния пазар и стигнаха до извода, че няма как да се откажем скоро от "черното злато", информира БГНЕС.

След 20 години цените на петрола могат драматично да нараснат, в най-добрия случай с 300%, в най-лошия – с 1400%. Икономистите на МВФ Михаел Кумхоф и Дирк Мюир са разработили няколко сценария за развитие на ситуацията на пазара на петрола и в световната икономика. Най-мекият от тях предвижда ръст на цените на петрола "само" с 300% за 20 години заради рязкото свиване на предлагането.

Съществува обаче и апокалиптичен сценарий: предлагането рязко и бързо се свива, а цените нарастват с 400%, а след това за 20 години – с 1400%. Това ще преобърне световната икономика с главата надолу и ще вкарат САЩ и Европа в дълбока криза.

Страните-износители ще се позлатят, но техните икономики ще страдат от "холандска болест", а валутите им постоянно ще поскъпват, убивайки националното производство и непетролния износ. Изход от задънената улица на практика няма. Цените ще растат при всички положения, въпросът е в това колко бързо.

Целият проблем както винаги е икономически, в баланса между търсенето и предлагането. През последните десет години цените на петрола бързо и устойчиво нарастваха, казват от МВФ. Това беше свързано с фундаментални фактори: постоянно растеше търсенето на петрола от страна на развиващите се страни, а добивът на нефт беше в стагнация.

Преломният момент, който даде темп на този растеж, настъпи през 2005 г. Преди това до 1981 г. добивът растеше с около 1,8% годишно. В МВФ решиха да анализират какво очаква световната икономика и петролния пазар, при условие, че добивът расте само с 0,8% годишно (както това се случва от 2005 г.)

Такъв темп на растеж на добива ще парализира световната икономика. Неуспявайки да излезе от сегашната рецесия, тя най-вероятно ще попадне в нова: свръхвисоките цени ще забавят нейния растеж и фактически ще разрушат днешната икономическа база на развитите държави.

Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 30.12   1699 г. – С указ на цар Петър I в Русия е въведено летоброенето от Рождество Христово. 1703 г. – При земетресение в Токио загиват около 37 хил. души. 1853 г....