МВФ: Глобалният икономически растеж ще се засили през 2014 г.

04.09.2013 | 14:50
по статията работи: Симеон Досев
В момента рисковете за нововъзникващите икономики са най-големи
МВФ: Глобалният икономически растеж ще се засили през 2014 г.

Водещите икономики, начело със САЩ, все повече ще движат растежа нагоре, но нововъзникващите страни ще пострадат от затягането на американската парична политика. Това предаде агенция „Ройтерс“, позовавайки се на информация на Международния валутен фонд (МВФ).

Данните са подготвени за срещата на върха на лидерите от Г-20 в Санкт Петербург.

МВФ приканва за предприемането на по-сериозни действия на световно ниво, които ще доведат до засилване на икономическия растеж и по-добро управление на риска.

Най-големи са опасенията за нововъзникващите икономики, за които затягането на паричната политика на САЩ ще окаже силен негативен ефект.

Очаква се Федералният резерв на САЩ да преустанови програмата си за парични стимули през следващия месец. Решението ще бъде взето на срещата на 17-18 септември.

„Най-голямото притеснение е, че това ще доведе до продължителен период на муден икономически растеж на световно ниво“, твърдят от МВФ. От международната организация допълват, че понижават прогнозите си за растеж в редица нововъзникващи икономики, в това число Китай и Индия.

Въпреки това прогнозите са, че през 2014 г. глобалният икономически растеж ще се засили благодарение на раздвижването в развитите икономики.

В САЩ търсенето и възстановяването на пазара на труда и жилищния пазар се очаква допълнително да подпомогнат на икономиката на страната. В Япония пък негативен ефект ще окаже увеличаването на данъците.

МВФ очаква икономическото развитие да продължи и в еврозоната през третото тримесечие, но 17-те държави от валутния съюз трябва да предприемат сериозни мерки за рекапитализация на закъсалите банки

Икономиката на еврозоната нарасна през второто тримесечие с 0,3% спрямо предходните три месеца. В двигател на растежа се превърнаха засилването на износа и домашното търсене и потребление, показват данни на Евростат.

МВФ препоръчва на страните с бюджетен излишък, като Китай и Германия, да поддържат местното търсене, докато тези с дефицит, като страните от еврозоната и Великобритания, трябва да се опитат да завишат конкурентоспособността си на световните пазари.

Вчера (3 септември) с подобни данни излезе и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Според нея проблемите пред нововъзникващите икономики се отразяват негативно на икономическия растеж на световно ниво. От организацията прогнозират, че растежът ще се възстанови в повечето страни, въпреки че предишните високи нива няма как да бъдат постигнати отново.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...