Сингапур трябва да остави временно инфлацията ѝ да се покачи, за да може да отрази покачването на относителните цени на трудоемките стоки. Същевременно въздействието на други инфлационни фактори, като транспортните разходи, растежа на кредитирането и цените на активите, трябва да бъде смекчено, като се използват инструментите на макроикономическата политика. Това се казва в доклад на Международния валутен фонд (МВФ), касаещ икономиката на Сингапур, цитиран от агенция „Блумбърг“.
Поскъпването на трудоемките стоки (стоки, произведени с повече труд, отколкото с капитал) се дължи на затегнатите условия на пазара на труда, коментират от Фонда.
МВФ прогнозира, че растежът на брутния вътрешен продукт на страната ще достигне 2,9% през 2012 г. и 3,4% през 2013 г. Освен това международната кредитна институция смята, че ниската безработица ще стимулира вътрешното търсене, а инфлацията ще остане висока.
Този месец правителството на Сингапур намали прогнозите си за растеж на икономиката за 2012 г. до ниво между 1,5% и 2% от БВП, като предишните очаквания бяха за растеж от около 3%.
Инфлацията в страната беше 4% през юли, като се задържа на нива около 5% през последните четири месеца.
Управляващите по цял свят се опитват да намалят разпространяващото се влияние на дълговата криза в еврозоната. Азиатските централни банки от Китай до Южна Корея и Филипините намалиха основните си лихвени проценти миналия месец, което поставя под натиск Сингапур да направи същото и да обклечи паричната си политика.
Сингапур има достатъчно пространство и големи буфери, с които да смекчи ефектите от по-голямо забавяне на световната икономика или финансовите сътресения, казват от Международния валутен фонд.
В началото на 2010 г. целите на правителството на Сингапур бяха за годишен растеж между 2§ и 3% през следващите десет години, както и намаляване на зависимостта на страната от износа.