Международният валутен фонд предупреди световните лидери да избягват прибягването до протекционистки мерки "на всяка цена" заради вредите, които биха причинили на собствената си и глобалната икономика.
Докато президентът Доналд Тръмп многократно обвинява световната търговия за икономическите проблеми на САЩ и заплашва да наложи бариери за вноса, МВФ твърди, че подобни политики няма да работят, пише БГНЕС.
В шестото издание на годишен доклад, анализиращ дисбалансите в глобалната икономика, институцията посочва, че докато общите търговски и инвестиционни дисбаланси са се свили от кризата, в развитите икономики се наблюдава увеличаване на дефицита. Държавите с дефицит обаче са най-изложени на риск от "реабилитация", която може да доведе до антитърговска политика, заяви пред репортери водещият автор на изследването на МВФ Луис Кубеду.
"Ключов момент в доклада е, че протекционистките политики трябва да се избягват на всяка цена", каза той и добави, че подобни действия „ще бъдат изключително вредни за вътрешния и глобалния растеж".
Наскоро МВФ издаде годишни доклади с поглед към големи икономики, включително САЩ и Германия, в които препоръчва по-голям акцент върху намаляването на дисбалансите. И докато администрацията на Тръмп обвини Германия, че несправедливо се възползва от относително по-слабата стойност на еврото, за да увеличи износа си, Кубеду заяви, че фондът "търси действия от двете страни".
В случая с Германия това означава политики за увеличаване на вътрешното потребление, а за Съединените щати - намаляване на държавния дефицит и увеличаване на производителността чрез образователни инициативи и инфраструктурни проекти.