Международният валутен фонд (МВФ) прогнозира икономическият растеж на зависимите от петрола страни от Персийския залив да се понижи през 2016 г., като според икономистите от организацията той ще се свие до 1,8% на годишна основа, предаде Financial Times. Новината за занижената прогноза идва в контекста на продължаващите опити на държавите от региона да се справят с колосалните си бюджетни дефицити, които при някои от тях ще надхвърлят 11,6% от брутния вътрешен продукт.
Сред причините за понижението на икономическия растеж ще са свитите фискални политики, слабото доверие от страна на частния сектор и ниската ликвидност на банковата система, смятат анализаторите от МВФ. Благодарение на тях очакванията са занижени с 0,95 процентни пункта спрямо октомври, когато беше публикувана предишната прогноза на организацията. През миналата година БВП на страните от Съвета за сътрудничество в Персийския залив (ССПЗ), в който членуват Бахрейн, Кувейт, Оман, Катар, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, нарасна с 3,3% на годишна основа.
„В ССПЗ икономическата активност ще продължи да се забавя“, посочват от МВФ. „През тази година ще бъдат имплементирани амбициозни мерки за фискална консолидация, но бюджетните баланси ще се влошат въпреки това, предвид резкия спад на цените на цените на петрола“, изтъкват още анализаторите.
През следващата година растежът може да достигне до 2,3% от БВП, а фискалният дефицит на страните от организацията – 10,8%. Ниските цени на петрола и свиваните на фискалните разходи ще продължат да оказват негативно въздействие на икономиките на региона в средносрочен план. През следващите 5 години БВП на ССПЗ, от който са извадени приходите от петрол, ще се покачи с 3,25% - значително по-малко, отколкото в периода между 2006 и 2016 г., когато нарасна със 7,75%.
Само през 2015 г. приходите от петрол на страните от съюза се понижиха с 390 милиарда долара или със 17,5% от съвкупния им брутен вътрешен продукт, а Саудитска Арабия оряза разходите в бюджета (в който не са включени приходите от петрол), възлизащи на 15% от БВП.