През 2010 г. се очаква реалният ръст на БВП на България да бъде между 0 и 0,4% (при 0.7 на сто прогнозен ръст в актуализирания бюджет - бел.ред.). Това предвижда прогнозата на Международния валутен фонд (МВФ) след приключилата днес проверка, предаде БТА. Заключенията от мисията, която продължи от 23 септември до днес, бяха предоставени на медиите.
Като основна причина за посочения прогнозен икономически ръст добрият туристически сезон и отчетеният ръст в търговията на дребно, стана ясно от информацията на Министерството на финансите.
Възстановяването на България е започнало и очакваме то да се засили през следващата година. Това каза ръководителят на мисията на МВФ Катрина Пърфийлд. Тя добави, че ако
доверието на потребителите и инвеститорите се повиши, възстановяването би било дори по-голямо от очакваното, тъй като са налице големи спестявания на потребителите.
През пролетта от фонда прогнозираха икономически ръст от 0,2 на сто и дефицит от 1,8 на сто в края на тази година. Тогава обаче още не бе ясна корекцията на бюджета за 2009 г. до дефицит от 3,9 на сто. В актуализирания вариант на бюджет 2010 г. е заложен дефицит от 3,8% (по европейската методология) и 4,8% (на консолидирана основа). Според последните данни на финансовото министерство дупката в хазната за първите осем месеца на годината е 1,5 млрд. лева, припомня Dariknews.bg.
Текущият дефицит се очаква да падне до малко под 3% от БВП, инфлацията ще остане на умерено ниво, сочат заключенията на представителите на МВФ. Очакванията на фонда са, че за 2011 г. ръстът на БВП ще бъде между 2 и 2,5% на годишна база. (В одобрения от правителството проект за бюджет е заложен растеж от 3.6%).
Правителството си е поставило амбициозна цел за свиване на дефицита до 2,5 на сто и това ще изпрати много важен сигнал, че през 2011 година България ще бъде в състояние да излезе от процедурата по свръхдефицит, коментира още Пърфийлд. Тя определи тази цел като напълно постижима, но за целта правителството трябва да продължи със стриктните си мерки.
В проекта на бюджета за 2011 година е залегнало и желанието за силно намаляване на разходите. От МВФ считат, че това е правилно и бюджетът трябва да бъде съобразен с по-ниските приходи, каза още Катрина Пърфийлд. Тя открои като една от добрите мерки в бюджета за следващата година по-ниските разходи, резултат от намаляването на заетите в държавната администрация.
По отношение на реформата в здравеопазването, Катрина Пърфийлд подчерта, че са необходими реформи за подобряване на контрола и отчетност, за да бъде избегнат
рискът от увеличаване на разходите в системата.