В срядата Международният валутен фонд (МВФ) публикува последната си прогноза за икономическото развитие в Близкия изток, Северна Африка и Централна Азия. В нея организацията посочва, че страните членки на Съвета за сътрудничество в Персийския залив (ССПЗ) ще се изправят срещу забавяне на икономическия растеж в условията на „голям и продължителен“ спад на цените на петрола на световните пазари, предаде Financial Times. Организацията изтъква още, че страните в региона ще бъдат принудени да съкратят правителствените си разходи и да диверсифицират източниците на приходи в държавните си хазни.
Според анализаторите от МВФ растежът на брутния вътрешен продукт на Бахрейн, Катар, Обединените арабски емирства, Кувейт, Оман и Саудитска арабия ще се забави от 3,25% през тази година до 2,75% през 2016 г. Анализаторите от международната организация очакват бюджетните дефицити на държавите от ССПЗ да нараснат до 13% от общия им брутен вътрешен продукт до края на тази година. В анализа на международната организация се посочва, че кумулативният фискален дефицит на групата ще се увеличи с повече от 1 трлд. долара през следващите 5 години. Към момента те вече регистрираха бюджетни загуби от повече от 360 млрд. долара, които са следствие от поевтиняването на петрола на международните пазари. Най-голямата икономика в региона – Саудитска арабия – ще увеличи своя бюджетен дефицит до 21,6% от БВП през 2015 г. Експертите от МВФ прогнозират, че към края на 2016 г. страната ще успее да го намали до 19,4% от БВП.
Международният валутен фонд предвижда, че средната цена на петрола за 2015 г. ще достигне 52 долара за барел, което е спад с повече от 50% спрямо първата половина на 2014 г., когато средната цена беше 110 долара за барел. Анализаторите от фонда предвиждат, че тя постепенно ще нарасне до 63 долара за барел в края на десетилетието. В прогнозата се подчертава, че тези около данните за цената на петрола в бъдеще има много неизвестни. Една от тях е самият икономически растеж на световната икономика, който може да е изправен пред „риск от потъване“ през идните години.
Анализът на МВФ напомня, че продължаващите конфликти в региона могат да окажат неблагоприятен ефект върху доверието на инвеститорите и икономическия растеж, като тези в Ирак и Йемен може да „се разпространят по негативен начин върху съседните държави.“ Друга заплаха за икономическия растеж на страните от ССПЗ би бил потенциален спад на икономиката на Китай, допълват експертите.