„Нека всички заедно да направим реформата в сектор гори". Това призова заместник-министърът на земеделието и храните доц. д-р Георги Костов и прикани членовете на Съюза на лесовъдите и представители от горския сектор от Велинград да дадат своите мнения и препоръки по изготвянето на новия Закон за горите. Срещата беше по инициатива на Съюза на лесовъдите в България и имаше за цел да им бъдат представени основните моменти в законопроекта.
"Два са основните акценти в него", посочи зам.-министър Костов и обясни, че те са свързани с разделянето на стопанските от контролните функции в горите и с разписване на текстове, които уреждат различните поземлени отношения. Той допълни още, че това е изключително важно и с оглед на получения сигнал от Европейската комисия, че страната ни може да бъде санкционирана за извършените замени на гори от предишното правителство.
В новия Закон текстове отнасящите до промяна на предназначението на земи от Държавния горски фонд, които ще бъдат силно ограничени и ще се отнасят за обекти, които ще са с доказани обществени нужди.
Зам.-министър Костов увери присъстващите, че амбицията на сегашното ръководство е не само да запази, но и да увеличи горските територии. Опазването на горите ще бъде задължение на всеки собственик, ще се посочва още в законопроекта, като кметовете на общини например ще имат право да издават наказателни постановления при нарушение в нейните територии. Лесовъдите на частна практика също ще могат да издават актове за нарушения, но по Закона за горите.
От лесовъдската колегия бяха изразени различни мнения и становища във връзка с охраната, обучението и развитието на кадрите в областта на горите, съобщиха от Министерството на земеделието и храните.