Министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов покани пенсионерите да се включат на доброволни начала в наблюдението на цените на храните, предаде репортер на Агенция "Фокус".
Той взе участие в работна закуска, по време на която той обсъди с икономисти създаването на експертна група за наблюдение на цените на храните. Участие в събитието взеха икономистите Красен Станчев, Георги Прохаски, Георги Ганев и евродепутатът Илияна Иванова.
В Словения са ангажирали възрастните хора при смяната на еврото, защото е имало очаквания, че ще се развие спекула. Ежедневно са били подавани данни за най-ниските цени на пазара. Това е създало определен натиск и по този начин са успели да избегнат инфлацията, стана ясно по време на днешното събитие.
Един добър опит, защо да не го приемем, проучим и да се възползваме там, където можем, каза министърът. Той се пошегува, че ще почерпи с чай с мед възрастните хора за усилието, ако пчеларите осигурят мед.
Земеделският министър коментира, че възрастните хора са част от "нашето активно гражданско общество" и добави: Нека да ангажираме с нещо пенсионерите. Те са много, знаете, че са сигурно най-голямата част от нашето общество и са най-потърпевши. Затова - да, ще ги ангажираме.
В Белгия също имало подобен опит, като там данни са подавани към Комисията за защита на потребителите за цени и качество на стоки и така вече 45 години. Финансирането е от работодателски организации и заможни хора.
Основната работа по наблюдение на цените в Белгия, чрез Съюза на потребителите, включително аналитичната работа, се прави от хора, които са излезли от активна възраст, но имат експертиза и желание - по-възрастни икономисти, които са пенсионирани, посочи икономистът Красен Станчев.
От своя страна Найденов заяви, че ако има експертиза, ще може да обясни пред обществото процесите много по-добре информирано и даде пример с негови колеги в Испания и Франция:
Използвайки експертизата, тя буквално излиза и размахва пръст - вижте тук, това не е така. Какво ще последва от размахването на пръста не знам, но ние трябва да можем да правим и да имаме този анализ и експертиза и да кажем - това не е защото е повишен петролът.
Според икономистите ползите от създаването на работната група ще бъдат информираност на потребителите и липса на паника на пазара. Те изразиха мнение, че държавата не трябва да се намесва в ценообразуването и за да бъде ефективна работата на този орган, той трябва да излезе от изпълнителната власт.
Министър Найденов посочи, че винаги е бил далеч от идеята, че този орган ще налага определени цени. Направената от тях експертиза ще бъде в услуга и на другите органи като КЗК, НАП, Икономическа полиция. Той уточни, че експертната група ще работи в рамките на съществуващата администрация и бюджети, информира пресцентърът на МЗХ.