Информацията е актуализирана към 14:40 часа
Министерството на икономиката, енергетиката и туризма разработва проект за хранилище за съхранение на отработено ядрено гориво, каза в парламента днес ресорният министър Трайчо Трайков.
Министерството разработи Стратегия за управление на отработеното ядрено гориво и радиоактивни отпадъци до 2030 година. Една от основите мерки на стратегията е изграждане на два етапа на площадката на АЕЦ "Козлодуй" на хранилище за съхранение на отработено ядрено гориво. Предвижда се в него да се съхраняват 2800 плюс 2456 касети от два 440-мегаватови реактора на централата. Очаква се тези етапи да приключат съответно до 2012 и 2014 година, предаде БТА. Съгласно стратегията, България приема отработеното ядрено гориво като енергиен ресурс и е ориентирана към затворен ядреноенергиен цикъл, каза Трайков.
Министерството не е разглеждало предложение за промяна на предназначението на площадката на АЕЦ "Белене", каза още във времето за парламентарен контрол Трайчо Трайков.
От 1981 г. до днес са извършвани различни геоложки и геофизични и сеизмични проучвания за потвърждаване на избора на площадка, тя е осигурена нормативно и технически е подготвена за начало на строителните дейности, отбеляза Трайков. По думите му, предвид изградената инфраструктура за строителство на АЕЦ, трудно може да бъде променено предназначението на площадката, така че инвестираните вече средства да бъдат бързо възвърнати.
В отговор на друго депутатско питане, той каза, че няма съгласие между "Росатом" и българската страна за ескалационната добавка по проекта АЕЦ "Белене".
На друг депутатски въпрос, министърът каза, че е допустимо привличането на финландската енергийна компания "Фортум" като инвеститор в проекта за АЕЦ "Белене", въпреки че компанията има съвместен проект с "Росатом".
В парламента Трайчо Трайков още съобщи, че се очаква се до юли 2011 г. да бъде готов електропроводът, който да свърже ТЕЦ АЕS-Гълъбово с енергийната система на страната, но разрешение за строеж на обекта все още няма докато са налице неуредени отношения с имотите на община Гълъбово.
Проблемът с присъединяването на ТЕЦ АЕS-Гълъбово към енергийната система с години е на дневен ред и вината е изцяло в администрацията на община Гълъбово, заяви министърът.
Присъединяването на централата към преносната мрежа 400 киловолта е предвидено да се осъществи чрез нова уредба в подстанцията "Марица Изток" и с два електропровода на площадката на централата и подстанцията "Марица Изток". Изграждането на тези съоръжения налага изместването на съществуващия електропровод 110 киловолта "Бояново" и строителство на територията на общините Симеоновград и Гълъбово.
Новата уредба е изградена, както и проектните електропроводи, разположени в землището на община Симеоновград, посочи министър Трайков.
За сервитутни права за строителството на двата електропровода община Гълъбово иска 27,5 млн. лв. и отказва да приеме внесения от НЕК проект за подробен устройствен план за изграждане на новите електропроводи, припомни Трайчо Трайков. По договора за присъединяване се е предвиждало съоръженията да бъдат изградени до юни 2008 г., но поради действията на община Гълъбово това се е оказало невъзможно, посочи министърът.
Междувременно НЕК е инвестирала 34 млн. лв. за изграждането на подстанция "Марица Изток Гълъбово", която е приета с държавна приемателна комисия.