МОСВ: Никой не знае колко мечки има у нас

19.07.2010 | 12:29
по статията работи:
Започват разяснителни кампании в Смолянско. 19 села са под заплаха от мечките
МОСВ: Никой не знае колко мечки има у нас

Най-рано към края на годината може да има достоверни данни за броя на мечките, които живеят в Смолянско. През есента ще има масиран мониторинг с участието на специалисти от екоминистерството, горските стопанства, неправителствени организации и БАН. Това съобщи министърът на околната среда и водите. Нона Караджова, която подчерта, че един от най-големите проблеми е липсата на надеждни данни за популацията на вида.

Никой не знае колко мечки има у нас, разпределени основно в района на Смолянско, Рила и Централен Балкан. Едни казват 300, други- 700 и това е големият проблем след поредния инцидент в Смолянско, призна министърът.

Въпреки че подобно преброяване се прави в рамките на няколко сезона, данните от мониторинга ще бъдат използвани веднага, за да се реши какви мерки да бъдат предприети в региона. Ако се докаже, че броят на мечките е по-голям, част от животните могат да бъдат разселени не само на други места в България, но и в други европейски страни, каза още Караджова, цитирана от bTV. От тази седмица започва разяснителна кампания в Смолянско. Скоро на местните хора ще бъдат раздадени и предпазни спрейове.

Още при първия инцидент събрахме всички, които могат да помогнат - ловните, горските стопанства от Смолян, областната управа, общината, представители на БАН и др., за да се вземат краткосрочни и дългосрочни мерки.

За съжаление, няма време за дългосрочен мониторинг и управници и експерти са решили да следят мечките чрез фотокапани, мониторинг по места и наблюдения на учените. За да се даде разрешение за отстрел на мечка трябва да знаем популацията, поясни Караджова.

За тази година са издадени 7 разрешения за отстрел. Това е крайната мярка, защото е трудно да се индентифицира коя е точно агресивната мечка, предаде БГНЕС. Трайното решение ще се вземе, когато се установи каква е популацията на това животно, след което ще се види дали мечките да бъдат разселени по други краища на Европа или да се дават повече разрешения за отстрел.

"Независимо, че се изразява скептицизъм към този вид защита от тия животни, ние проучихме и се оказа, че в страни, където това е така, много обичайно и разпространено, срещу животни се използват специални спрейове”, коментира Караджова. 

19 села са под заплаха от мечките в Смолянско, тази седмица специален смесен екип с представители на министерството започват информационни срещи с хората в региона, за да им дадат съвети за поведението им, свързано със заплахата.

Още през есента ще имаме ориентир от мониторинга, но отсега една от препоръките към местното население е да не хранят малките мечета, както някои хора са правили досега, заключи Нона Караджова.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 08.01   1198 г. – Инокентий III става римски папа. 1598 г. – Евреите са прогонени от Република Генуа. 1815 г. – Британско-американска война: Американските сили...