Финансова корекция ще бъде наложена на държавния бюджет заради начина, по който предишното ръководство на МОСВ е търгувало 6 договора по проекти на Програма ИСПА. Това обяви в Смолян заместник-министърът на околната среда и водите Ивелина Василева след церемония по откриването на пречиствателната станция на града, изградена с финансиране по програмата.
"Налагането на финансовата корекция не означава, че ще бъдат редуцирани средствата за реализация на проектите. Държавата ще трябва да понесе санкции заради това, че предходното ръководство на МОСВ е търгувало договорите чрез процедура на пряко договаряне. По правилата на ЕС това е недопустимо, тъй като ограничава възможността за свободна конкуренция. Стойността на финансовата корекция е 11 милиона евро, като 4.7 милиона от тях ще бъдат върнати на Европейската комисия", уточни Василева. Общата стойност на тези 6 договора е 96 милиона евро, а финансовата корекция по пет от тях възлиза на 10% от договора.
За договора за ВиК-мрежата на Смолян финансовата корекция ще бъде 20 на сто, тъй като е търгуван, след като Европейската комисия (ЕК) официално е предупредила, че прилагането на пряко договаряне не е допустима практика.
Становището на българския одитен орган е изпратено на ЕК и предстои европейските одитори да прегледат доклада, да се произнесат със свое становище и евентуално да инициират и собствена проверка.
МОСВ подготвя необходимата документация, за да сезира и прокуратурата за тези случаи. Проблемните договорите се отнасят за обекти за интегриран воден цикъл в Кюстендил, Варна, за регионално депо в Кърджали, както и договори в Сливен и Смолян.
"Смятам, че трябва да говорим за политическа, а не за персонална отговорност", категорична е в оценката си зам.-министър Василева и поясни, че при прякото договаряне е била постигната по-ниска цена за реализацията на 5 от проектите. Куриозът е, че при единия цената е по-висока с 1 млн. евро. Става дума за депото на Кърджали по единия от договорите, който включва закриването на старите сметища в областта.