Безработните по света ще се увеличат с 3,4 милиона през тази и следващата година, сочи последният доклад Международната организация на труда (МОТ) „Световна заетост и социални перспективи: Тенденции през 2016 г.“. През 2016 г. новорегистрираните безработни в глобален мащаб ще бъдат 2,4 милиона души, а през 2017 г. броят им ще бъде повече от два пъти по-нисък – 1,1 милиона души. Основните региони с проблеми в сферата на заетостта ще бъдат Латинска Америка и държавите, зависещи до голяма степен от износа на суровини.
Според анализаторите причината за ръста на безработицата е продължаващото забавяне на глобалната икономика. В доклада се посочва, че през 2015 г. очакванията за растежа ѝ са от 3,1% на годишна основа, което е с 0,5 процентни пункта по-малко от прогнозата на МОТ, публикувана година по-рано. Очаква забавянето да продължи и през тази година, като икономиката изгуби още 0,1 процентен пункт, достигайки значително по-ниски стойности от периода преди избухването на глобалната рецесия.
„Продължаващото забавяне на икономическия растеж е движено основно от слабостите на възникващите и развиващите се пазари. Китай е изправен пред ясно изразено забавяне на растеж. Това, в комбинация с други фактори, допринесе за рязък спад на цените на суровините, особено на енергийните суровини. От своя страна тази ситуация оказа тежко негативно въздействие върху големите износители на суровини, като Бразилия и Руската федерация, чиито икономики изпаднаха в рецесия“, посочват от МОТ.
Същевременно анализаторите отчитат, че ниското качество на работните места е проблем, който се наблюдава по цял свят, а делът на уязвимата заетост се понижава по-бавно, отколкото годините преди избухването на Голямата рецесия. В състояние на уязвима заетост се намират 1,5 милиарда души по света, които формират над 46% от всички заети. Най-тежко е положението в Южна Азия и Субсахарна Африка, където на 70% от работещите се намират в такава ситуация.
Това, от своя страна, може да доведе до забавяне на нарастването на дела на средната класа в икономиките от групата на развиващите се държави. В тях средната класа, дефинирана като индивиди, чиято дневна паритетна покупателна способност е между 5 и 13 долара, нарасна от 36% от общото население през 2011 г. до малко под 40% от него през миналата година, но през идните години настоящата тенденция на увеличаване ще се забави, а на места експанзията на средната класа може да спре изобщо.