Министерският съвет взе решение да сключи договор с "Шеврон" за проучване на добив на шистов газ. Това съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков след заседанието на кабинета.
Предвижда се при високи изисквания към компанията в течение на пет години да се направи работна програма, която ще струва на компанията около 50 млн.евро, а инвестициите в опазване на околната
среда ще са на стойност около 4 млн.евро. 30 млн. евро ще бъдат платени от компанията само, за да се започне процедурата, като
всички рискове за това дали ще се намери такъв газ, какви ще са условията, какво ще каже ОВОС са за сметка на фирмата, каза министърът.
Доволни сме от това, че инвеститорът е първокласен, заяви Трайков и добави че конкурсната процедура е проведена прозрачно, предаде БТА.
Правителството даде 5-годишно разрешение на "Шеврон България Експлорейшън енд Продакшън" ЕООД да извърши за своя сметка и на свой риск търсене и проучване на нефт и природен газ в площта "Блок 1 Нови Пазар". Теренът е разположен на територията на областите Разград, Силистра, Добрич, Шумен и Варна и е с размер 4398 кв. км., стана ясно от информация на пресцентъра на МС.
Дружеството е избрано за титуляр на разрешението след проведен конкурс. В дейности по опазване и възстановяване на компоненти на околната среда по време на и след изпълнението на работната програма "Шеврон България" ще вложи 4 млн. евро.
БСП ще инициира местни референдуми ако се подпише договора с "Шеврон" за добив на шистов газ край Нови Пазар. Това съобщи в понеделник депутатът от Добрички район и бивш министър на икономиката и енергетика Петър Димитров. Той изказа позицията на партията, че трябва да се наложи мораториум върху дейността и прикани българските граждани да не мълчат по този въпрос, информира тогава Дарик радио.
В края на миналата седмица от левицата се обърнаха към партиите, обществото и най-вече правителството да бъде наложен мораториум на всички практически действия в това направление - подписването на договора, получаването на бонуса и стартирането на практическите действия, докато не се проведе достатъчно представителна и сериозна експертиза.
Преди това в края на месец май в социалната мрежа Facebook се появи група, която се обяви против проучванията и добива на шистов газ.