МТИТС предвижда повече достъп до интернет в селските райони

14.12.2011 | 10:32
по статията работи:
Актуализираната стратегията за развитие на широколентов достъп до интернет е публикувана за обществено обсъждане
МТИТС предвижда повече достъп до интернет в селските райони

Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС) публикува за обществено обсъждане актуализираната Национална стратегия за развитие на широколентов достъп до интернет, Проектът може да бъде намерен на страницата на МТИТС, съобщиха от министерството.

Първата стъпка, набелязана в стратегията, е инвестиционна инициатива за изграждане на инфраструктура за бърз интернет в селски райони. Целта е след реализирането на проекта да бъде преодоляна изолацията на жителите на отдалечени от цифровата икономика селища.

Срокът за изпълнение е до края на 2013 година. Предвидените средства за изграждане на мрежите са в размера на 40 милиона лева и ще бъдат отпуснати от Оперативна програма (ОП) "Регионално развитие".

Интеграцията на Националната електронна съобщителна мрежа ще бъде финансирана със 6,7 милиона лева. бюджетни средства. Предвидено е оптимизирането на мрежовото оборудване и оптичната свързаност да намали значително държавните разходи за поддръжка.

Ще бъде изградена допълнителна високоскоростна оптична свързаност на общинските центрове към електронната съобщителна мрежа. Към нея ще бъдат включени всички централни и общински администрации с цел успешно функциониране на електронното управление. В стратегията е предвидено до края на 2013 година да бъдат отпуснати 44 милиона лева за тази дейност от държавния бюджет.

Според анализ на Европейската инвестиционна банка в България са необходими между 1,5 и 4 милиарда евро за постигане на целите, заложени в Цифровата програма за Европа в областта на широколентовия достъп до 2020 година. Очаква се делът на цифровата икономика в България през 2020 година да представлява 35 % от брутния вътрешен продукт (БВП) или 9,1 милиарда евро, а през 2030 година - 23 милиарда евро.

Стратегията предвижда промени в законите за електронните съобщения и за устройство на териториите. Така трябва да бъдат облекчени процедурите и снижени инвестиционните разходи в процеса на проектирането и строителството на електронни съобщителни мрежи.

Предвижда се усъвършенствано и гъвкаво управление на честотния спектър за удовлетворяване нарасналото търсене на мобилни широколентови услуги. Необходимо е да бъде разработена нормативната база в областта на публично-частното партньорство.

Ще се търсят нови финансови източници и инвестиционни инструменти, както и по-широко прилагане на държавна помощ с цел ускоряване на изграждането на мрежи за бърз интернет, обясняват от министерството.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...