Над два пъти минималната работна заплата да получават част от социалните работници от услугите, финансирани от държавния бюджет, предлага социалното министерство. В публикуваните за обсъждане критерии за формиране на техните заплати е предвидено обвързване с минималната за страната работна заплата, като промяната трябва да влезе в сила от началото на 2022 година, предаде БНР.
Законът за социалните услуги задължава да се приемат критерии за формиране заплатите на социалните работници от услугите. Те ще бъдат диференцирани, като за ръководителите на дневни центрове или 24-часови услуги, месечната заплата ще е от 180 до 250 на сто от минималната, а за основните и препоръчителни специалисти, които пряко предоставят услугата на хората - от 150 до 220 на сто от минималната заплата, пак в зависимост от вида на услугата.
Най-високо ще е заплащането в интегрираните здравно-социални услуги за деца и възрастни. Предвидено е още за тези, които полагат грижа за хора с агресивно поведение и с нужда от постоянно медицинско наблюдение, заплатите да се завишават допълнително с до 30%.
По данни на Агенцията за социално подпомагане, в момента над 16 000 социални работници са заети в услугите и се грижат за над 36 000 потребители.