МТСП представи прогнози за развитието на пазара на труда до 2034 г.

10.10.2019 | 16:00
по статията работи: econ.bg
Резултатите от актуализираните средносрочни и дългосрочни прогнози за развитието на пазара на труда в България за периода 2020-2034 г. бяха представени по време на конференция, организирана от Министерството на труда и социалната политика
МТСП представи прогнози за развитието на пазара на труда до 2034 г.
Снимка: Пресцентър на МТСП

Резултатите от актуализираните средносрочни и дългосрочни прогнози за развитието на пазара на труда в България за периода 2020-2034 г. бяха представени по време на конференция, организирана от Министерството на труда и социалната политика. Представеният от изследователския екип  доклад  дава детайлна информация за търсенето на труд в средносрочен период до 2024 г. и дългосрочен до 2034 г. по различни признаци - пол, възраст, образование, групи професии, икономически дейности. 

Новото в актуализираните прогнози е по-дългият прогнозен период – до 2034г., както и фокуса на анализа, който е върху факторите, определящи предлагането на труд. При предходните прогнози, които бяха представени в началото на годината, акцентът беше върху факторите, определящи търсенето на труд. С двете групи прогнози обхващаме основните елементи на пазара на труда и имаме по-пълна картина за неговото развитие. Разработени са и симулации за развитието на пазара на труда при различни сценарии за икономически растеж, скорост на конвергенция и засилени инвестиции в динамично развиващия се сектор „Информационни и комуникационни технологии“, каза министър Петков в приветствието си при откриването на конференцията. 

Данните показват, че в дългосрочен план през периода 2025-2034 г. се очаква ръст в търсенето на учители по общообразователна подготовка в средното (със 7 300 броя) и в основното (с 6 200 броя) образование. Следват професии като медицински сестри и акушерки, чието търсене се очаква да се увеличи с 4 800 броя. Ще се търси и персонал, предоставящ здравни грижи. Значително нарастване на заетите се прогнозира и в сектор „Държавното управление“, като водещите професии там ще са административни и приложни специалисти. Ще се засилва и търсенето на специалисти по социални дейности. 

С до хиляда души ще нарасне търсенето в дългосрочен план на машинни оператори в текстилното, шивашкото и кожарското производство, работници в производството на облекло и сродни на тях, чистачи и помощници в домакинства, хотели и учреждения, производители на инструменти и ръководители в бизнес услугите и административните дейности. 

Заетите в динамично развиващата се икономическа дейност „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ ще нараснат в средносрочен план, което ще се дължи на очакваното оживление в сектора. През 2024 г. заетите в бранша ще са 94 100 или 3,2% от общата заетост. В областта на информационните технологии и информационните услуги най-много ще се търсят разработчици на софтуер и софтуерни приложения и анализатори, чийто брой ще достигне 18 500 или 35.8% от заетите в отрасъла през 2034 г.

Посочените в доклада тенденции ще бъдат отчетени при разработването на политиките на пазара на труда и подготовката на новата стратегия по заетостта до 2030 г., каза министър Петков. 

Пълното съдържание на доклада може да видите ТУК.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...