"До момента Европейската комисия не е правила преоценка на Конвергентната програма на България с оглед на новите данни за скрития бюджетен дефицит". Това съобщи Амадеу Алтасаж, говорител на еврокомисаря по икономическите и валутни въпроси Оли Рен, съобщи БНР.
Той уточни, че на неформалния съвет на икономическите и финансовите министри в Мадрид в края на миналата седмица не са оценявани конвергентни програми на която и да е страна и че това ще стане на по-късен етап в рамките на официално заседание и след като в сряда "Евростат" публикува актуалните данни за дълга и дефицита на 27-те страни-членки.
От Мадрид в петък министърът на финансите Симеон Дянков съобщи, че Европейската комисия и финансовите министри са оценили българската Конвергентна програма като адекватна, въпреки появилия се свръхдефицит и че това дава шанс до края на годината да кандидатстваме за подготвителния механизъм за еврозоната.
Днес говорителят на Оли Рен не се ангажира с коментар по думите на Дянков, но беше категоричен, че в Мадрид дискусии или решения, свързани с България, не е имало.
По-късно от пресцентъра на Министерството на финансите изпратиха съобщение до медиите, в което се уточнява, че:
Още през март Европейската комисия подготви и представи техническа оценка на Конвергентната програма, въз основа на която предложи за одобрение от Икономическия и финансов комитет (ИФК) и от ЕКОФИН проект на становище на Съвета по програмата на България. Проектът на становище беше разгледан и одобрен от представителите на държавите-членки в рамките на ИФК и ЕКОФИН.
Междувременно, при подготовката на междинните оценки за фискалните нотификации за страната ни за 2009 г. и предварителните оценки за 2010 г., възникна проблемът с неидентифицирани към началото на март задължения на държавата по анекси и допълнения към договори с частни фирми. В резултат на това, дефицитът на страната ни по стандарта ESA 95 беше коригиран от 1.9% от БВП (съгласно Конвергентната програма) на 3.7% от БВП. С оглед на прозрачността и откритостта при комуникацията между България, ЕК и останалите държави-членки, страната ни информира незабавно представителите на Европейската комисия и ИФК относно последните развития по фискалната статистика за дефицита и дълга, както и за антикризисните мерки, които правителството се ангажира да прилага през 2010 г. за ускоряване на фискалната консолидация и бързото намаляване на бюджетния дефицит до референтната стойност по Маастрихтския критерий.
Вследствие на представената актуална информация от наша страна и по предложение на Европейската комисия, членовете на Икономическия и финансов комитет одобриха ревизиран проект на становище на Съвета по конвергентната програма на Република България, в който се поставяше засилен акцент върху рисковете пред постигането на поставените в програмата фискални цели, така че да се отчете променената ситуация и коригираните стойности на показателите за бюджетен дефицит на България за 2009 и 2010 г. Този ревизиран проект беше подкрепен политически на неформалното заседание на ЕКОФИН в Мадрид, и както съобщи пресцентърът на Министерството на финансите, Конвергентната програма ще бъде одобрена окончателното тази седмица.
С оглед спазването на законовите изисквания и процедури в ЕС, и за да придобие статут на нормативен документ, проектът на становище на Съвета следва да бъде одобрен без дискусия от
формално заседание на Съвета, като съществуваща практика в ЕС е това да стане на следващото такова заседание, независимо от неговия формат. По стечение на обстоятелствата, първото
заседание на формален Съвет, непосредствено след неформалната среща на ЕКОФИН в Мадрид, е това на Съвета по правосъдие и вътрешен ред, в дневния ред на което е включена и точка от
дневния ред в раздел "А" (без дискусия) - одобрение на становища на Съвета по конвергентните и стабилизационни програми на държавите-членки, включително и на България.