МФ: Ще поставим под контрол бюджетния дефицит тази година

13.05.2010 | 15:15
по статията работи:
Държавният дълг на България е много под референтната стойност от 60% от БВП
МФ: Ще поставим под контрол бюджетния дефицит тази година

На 12 май Европейската комисия представи докладите за България, Кипър, Дания, Финландия и Люксембург по чл. 126 (3) от Договора за функциониране на Европейския съюз, съгласно който се прави оценка за изпълнението на фискалния критерий за дефицит и дълг.

В частта за България докладът на Комисията сочи, че бюджетният дефицит на България по изключение е надвишил референтната стойност в резултат от драстичен икономически спад. ЕК оценява бюджетния дефицит на страната ни като временно явление и очаква той да спадне под референтната стойност още през 2010 г., съобщават от финансовото министерство. Единственото изискване, което България не покрива, за да избегне началото на процедурата по свръхдефицит, е че стойността му от 3.9% за 2009 г. не е близо до референтната стойност от 3%, съгласно критериите на Пакта за стабилност и растеж.

Комисията отбелязва също така, че държавният дълг на България (14,8%), който е вторият фискален критерий, е много под референтната стойност от 60% от БВП.
Европейската комисия предлага да се инициира процедурата по свръхдефицит и за Дания, Финландия и Кипър. Единствено Люксембург не е включен в тази група, тъй като Комисията оценява стойността на бюджетния дефицит в тази страна като близка до референтната стойност от 3 на сто.

Крайното решение за започване на процедурата ще бъде взето на заседанието на ЕКОФИН през юни. Предстои Икономическият и финансов комитет (ИФК) да приеме становище относно доклада на Комисията.

Сега можем да очакваме засилен мониторинг на фискалната политика от страна на ЕК и останалите държави-членки от ЕС. Българското правителство многократно е заявявало своята решимост да постави под контрол дефицита на консолидирания държавен бюджет и предприема необходимите мерки той да бъде сведен под референтната стойност от 3% още през 2010 г., коментира заместник-министърът на финансите и член на ИФК Ана Михайлова. Единствено обединените усилия в тази насока могат да ни помогнат да защитим основната цел за приоритетно поддържане на фискалната устойчивост в страната, което е важно условие както за финансовите пазари и инвеститорите, така и за по-нататъшната ни конвергенция към ЕС, допълва още Михайлова.

В случай, че мерките за ограничаване на дефицита не доведат до желания резултат, Съветът на ЕС започва да прилага още по-стриктни мерки, които варират от засилване на мониторинга върху засегнатата държава-членка до финансови санкции. До момента не се е стигало до финансови санкции за нито една държава-членка на ЕС.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...