Информацията е актуализирана към 14:20
Писмото на Алексей Петров до Симеон Дянков с идеи как търговските банки в страната да намалят лихвите е заведено в деловодството на финансовото министерство. То е изпратено в края на декември миналата година и има входящ номер, съобщи пред Дарик радио д-р Аднан Лидиянов, председател на комисията по данъчна политика към Съюза за стопанска инициатива (ССИ).
Алексей Петров е подписал писмото в качеството си на изпълнителен директор на съюза. По думите на Лидиянов - Алексей Петров може да посочи имената на търговски банки, които имат картелно споразумение за поддържане на високи лихви.
Припомняме ви, бившият служител на ДАНС Алексей Петров заяви, че е арестуван заради засегнати банкови интереси и предложението му за намаляване на лихвите на банките, описано в писмо до финансовото министерство. Още вчера от ведомството опровергаха информацията за постъпването на такова писмо. Днес сутринта министър Симеон Дянков повтори това, че писмо от Алексей Петров не е пристигало в Министерството на финансите. Според д-р Аднан Лидиянов, който лично е подписал документа, той е заведен с входящ номер в деловодството на институцията в края на декември.
Вчера бяха пуснати линкове към блога на ССИ, в който е
публикувано факсимиле от писмо до финансовия министър, което е на бланка на съюза и е подписано Алексей Петров, като изпълнителен директор на организацията, от заместник-председателя на
управителния съвет Теодор Дечев и Аднан Лидиянов, председател на Комисията по данъчна политика към ССИ.
Странно ми е един министър и то вицепремиер, на възлово място в управлението да лъже. Това е просто необяснимо. Това е нещо сериозно. Самият Алексей Петров не крие, за разлика от мен той знае имената на банковия картел и кои банки по-точно играят с предизборните кампании и така нататък, каза Лидиянов, цитиран от Dariknews.bg.
От своя страна председателят на Управителния съвет на ССИ проф. Борислав Борисов днес заяви, че вчера е научил от пресата за въпросното писмо. То е било обсъдено на Консултативен съвет в ССИ и не е стигало до него. "Това си е някаква тяхна инициатива", заяви Борисов.
Към 13:30 днес от пресцентъра на Министерството на финансите (МФ) в крайна сметка потвърдиха, че в Деловодството на МФ е било установено входирано писмо от името на ССИ. "Предложенията в него са приети за сведение. Министърът на финансите няма правомощия да оказва влияние както върху работата на Българската народна банка, така и върху търговската политика на банките у нас", се казва в прессъобщението на МФ.
Според Аднан Лидиянов лихвите по кредитите на банките у нас са ненормално високи, а реалните равнища са около седем процента.
България е част от Европа и половината от тези банки са европейски банки и ние не искаме на нашия пазар да действат различно, каза Лидиянов.
На въпрос, след като в края на миналата година финансовият министър проведе редица срещи с Асоциацията на банките, дори бяха набелязани мерки за сваляне на лихвите, а премиерът заяви, че е помолил банките да свалят лихвите, тъй като не може да се намеси по друг начин, смята ли, че това има нещо общо с писмото, което е изплатено, Лидиянов каза: Ние искаме премиерът не да помоли банките, а да отстоява интереса на българския народ и на данъкоплатеца и на малкия и среден бизнес.
Затова от съюза предлагат пренасочване на част от значителните финансови ресурси на държавните организации от търговските банки към Българската банка за развитие. Тази финансова институция ще може да кредитира малкия и среден бизнес на поносими цени, допълни Лидиянов.
Той обаче отказа да коментира дали Алексей Петров е засегнал и интереси в застрахователния бранш.
Съюзът за стопанска инициатива (ССИ) е една от шестте национално представителни работодателски организации, която участва в Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) и така може да влияе върху политиката на изпълнителната власт в областта на трудовите и осигурителните отношения и политиката по доходите. Като неин представител преди време Алексей Петров участваше в надзора на Националния осигурителен институт, припомня Дневник.bg.