Министерството на финансите публикува законопроекта за Закона за държавния бюджет за 2016 г. В него се посочва, че основният „приоритет на провежданата фискална политика в средносрочен план остава стремежът за запазване на стабилността на публичните финанси“, а целта е „повишаване ефективността на публичните разходи кореспондира пряко с основния разходен приоритет – инвестиции в човешкия капитал, основно чрез финансиране на целенасочени мерки в областта на средното образование, както и инвестиции в инфраструктура.“ Приоритет пред бюджета ще е и регионалното развитие и благоустройството, както и развитието на транспортната инфраструктура на страната, се посочва още в документа.
В прессъобщението се допълва, че МФ е ревизирало прогнозите си за икономически растеж до края на годината и в периода до 2018 г. Според ведомството брутният вътрешен продукт на страната ще нарасне с 2,1% през следващата година. Очаква се през 2017 и 2018 г. ръстът му да се повиши още повече, съответно с 2,5% и 2,7%.
Ревизирани са и прогнозите за бюджетния дефицит. Според документа през следващата година дефицитът по консолидирана фискалната програма (КФП) ще спадне до 2% от БВП при първоначални прогнози от 2,5% от БВП. Ведомството отбелязва, че до 2018 г. дефицитът ще бъде редуциран с по около 0,5% от БВП на годишна база, като според прогнозите на институцията през 2017 г. той ще бъде 1,4% от БВП, а през 2018 г. - 1% от БВП.
В законопроекта е разписано още, че до 2018 г. не се очаква да има промени в данъчната политика, която ще бъде „ориентирана към подкрепа на икономическия растеж, подобряване на бизнес средата, както и ограничаване на данъчните измами и повишаване на фискалната устойчивост в дългосрочен план.“ Прогнозира се увеличаване на някои акцизи, сред които са акцизите върху цигарите и горивата за отопление. МФ посочва, че тази стъпка се налага заради необходимостта от достигане на минималните ставки на акцизите в ЕС и очаква увеличените ставки да спомогнат за нарастването на приходите в хазната.
Промени ще има и в осигуровките. Въпреки че за периода до 2018 г. ще се запазят размерите и съотношенията на осигурителните вноски за фондовете на държавното обществено осигуряване (ДОО), размерът на вноските за фонд „Пенсии“ ще се покачва с по 1 процентен пункт всяка година. Минималният осигурителен доход, върху който се определят здравноосигурителните вноски за лицата, които се осигуряват за сметка на държавния бюджет, ще се увеличава с по 5% през всяка от следващите 3 години, докато не достигне размера на минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица.
Минималната работна заплата (МРЗ) ще се увеличи на два пъти до края на 2018 г. - на 1 януари 2016 г. и на 1 януари 2017 г. съответно до 420 лв. и 460 лв. Министерството не планира допълнително ѝ увеличаване до края на 2018 г. През 2016 г. се планира и възможност за увеличаване на заплатите на учителския и неучителския персонал в сферата на средното образование, както и на средствата за персонала и администрацията в Министерството на труда и социалната политика. Пенсиите също ще се увеличават през следващите три фискални години. В законопроекта се посочва, че те ще нараснат с 2,5% догодина, с 2,7% през 2017 г. и с 2,8% през 2018 г.