Магистрала „Хемус“ може да бъде готова до 5 години

10.05.2016 | 10:40
по статията работи: econ.bg
Това ще стане при добра организация и наличен финансов ресурс, каза регионалният министър
Магистрала „Хемус“ може да бъде готова до 5 години
Снимка: Sxc.hu

При наличен финансов ресурс и при добра организация строителството на магистрала „Хемус“ може да бъде довършено до 5 години. Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова пред БНТ. По думите й една от основните пречки ще е отчуждаването на имотите, което може да проточи във времето изграждането на аутобана.

Тя посочи, че  днес започват ремонтите на моста на Елешница, а в края на месеца идва ред на Витиня и Ечемишка, които не са ремонтирани от 40 г.

Ще бъде ремонтиран и пътят по направлението Добрич - Варна. Приоритетни участъци са и Кресненското дефиле и пътят Русе - Бяла. Тя посочи, че до края на годината планираните ремонти трябва да бъдат завършени. 

Предстоят ремонти на участъците Плевен - Ловеч, Габрово - Севлиево и няколко пътища в община Велико Търново. В Разградско също има няколко пътища в критично състояние, които ще бъдат рехабилитирани. 

Министърът посочи, че 2016-та ще е годината на Северна и Северозападна България, като почти 100 млн. лв. ще бъдат реализирани в пътната инфраструктура на Северозападна България.

В участъка Враца - Видин най-критичната точка е в Димово, уточни Павлова. По думите й градът стои разкопан от 4 г. и е по-зле от лунен пейзаж.

„Общината не си довърши проекта за водния цикъл и градът остана разкопан. Затова ще бъде направен ремонт на целия участък в Димово, включително ВиК инфраструктурата“, подчерта министърът. 

Участъкът към Белоградчишките скали също ще бъде ремонтиран, както и пътят Враца-Криводол. В допълнение ще бъде ремонтиран и Петрохан, и пътят от Враца за пещерата Леденика. 

Министърът каза още, че около 370 милиона ще бъдат инвестирани чрез бизнеса. С тези пари се създават няколко фонда за градско развитие - един фонд за София, един фонд за Северна България, един фонд за Южна България и един фонд за развитие на туристическата инфраструктура.

„Във всички тях - един гаранционен фонд за да подкрепим проекти. Там вече ще е активната роля на бизнеса. Бизнесът да е този, който да кандидатства, да получи дългосрочно нисколихвено кредитиране, което ние да сме платили през програмата за проекти, свързани с градско развитие“, заяви Павлова.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...