Компютърният гигант Dell вече официално спира да бъде публично търгувана компания. Днес (13 септември) от компанията обявиха, че акционерите са одобрили офертата на основателя и главен изпълнителен директор Майкъл Дел и инвестиционната компания Silver lake, пише интернет изданието „Wired”.
Акционерите ще получат по 13,88 долара за акция, както и по 0,8 долара дивидент за третото тримесечие, което прави общата стойност на сделката 24,9 млрд. долара.
Новината за разговорите между Dell и Silver Lake излезе наяве през януари, но възможността за продажбата беше спомената от Майкъл Дел още през 2010 г.
Компанията бележи спад при продажбите на персонални компютри и сървъри, които са ядрото на нейния бизнес. Именно това е причината от Dell да наблягат все повече на софтуер и услуги. Според Майкъл Дел компанията много по-лесно ще направи тази трансформация, ако е частна собственост (privately held company, англ.).
И той може би е прав. През 2011 г. HP преминаваше през подобен труден период и в следствие на едно не толкова успешно придобиване на компанията Autonomy, тогавашният изпълнителен директор Лео Апотекър беше уволнен.
Aко не е публична компания (public company), Dell много по-лесно ще може да прави подобни рисковани действия и да мисли по-ясно за последиците от тях.
Преминаването на компанията от публична към частна собственост обаче срещна редица проблеми. Майкъл Дел притежаваше 15,7% от акциите, но трябваше да убеди и останалите акционери да продадат своя дял. Най-активен в съпротивата беше милиардерът Карл Икан, който в крайна сметка отстъпи, след като приходите на Dell намаляха с над 70% и сделката започна да изглежда много по-атрактивна.
Междувременно от компанията продължават с придобиванията. Всичко започна през 2010 g., когато Dell и HP се вкопчиха в борба за закупуването на компанията, занимаваща се със съхранение на данни 3Par. В крайна сметка Dell загуби битката, но от тогава насам закупи редица други бизнеси, в това число Enstratius, RNA Networks, Quest, Compellent и др.