Република Македония отбелязва днес като свой национален празник "двата Илиндена" - годишнината на въстанието от 1903 г. и учредяването на македонската република в бивша Югославия, което става в сръбския манастир "Свети Прохор Пчински" на 2 август 1944 година. Това съобщи кореспондентът на БНР в Скопие Мартин Минков.
600 автобуса осигури правителството за участниците в традиционния събор в местността Мечкин камен край град Крушево, който е бил център на Илинденското въстание в този регион. Оглавяваната от Никола Карев десетдневна Крушевска република се чества тук и като начало на "съвременната македонска държавност". Всъщност, за такова "начало" с по-голямо основание се смята антифашисткото събрание АСНОМ от 2 август 1944 г., наричано Втори Илинден. Но и тази година сръбските църковни власти не допуснаха македонска делегация до манастира "Св.Прохор Пчински".
Център на тържествата за годишнината на Илинденското въстание е Съборът край Крушево, на който ще говори премиерът Никола Груевски. Поканени са и акредитираните тук дипломати, между които и новоназначеният български посланик в Македония Раковски Лашев. Той връчи акредитивните си писма на президента Георге Иванов в навечерието на днешния, честван и у нас, празник – един от символите на общото ни историческо минало, коментира БНР.
Посланик Лашев се ангажира да работи за развитие на политическите и цялостни отношения между България и Македония възоснова на двустранната междуправителствена Декларация от 1999 година и за скорошно подписване на Договора за приятелство и сътрудничество в насока на общото ни европейско бъдеще.
107-та годишнина от Илинденско-преображенското въстание ще бъде отбелязана и в Българския културно-информационен център в Скопие с прожекцията на филма "Мера според мера".