Водещият претендент за президент на Франция обяви във вторник, че ако победи на балотажа в неделя, ще настоява в Европейския съюз да бъдат повишени глобите, налагани при установен дъмпингов внос. Според Еманюел Макрон това ще е един от инструментите, с които ще се опита да смекчи отрицателните ефекти от глобализацията за френската икономика.
Конкурентът му Марин льо Пен води кампания с открити нападки срещу глобализацията и обещания за протекционизъм. В опит да отговори на подобни притеснения на значителна част от френското общество Макрон каза пред телевизия BFM, че "има гняв, неспособност на хората да разберат как всъщност функционират нещата, недоволство, че Европа повече не ни защитава и че от глобализацията има твърде много губещи".
По думите му, цитирани от "Ройтерс", още в първите му участия на срещи на ЕС на върха той ще повдига въпроса за хармонизиране на корпоративните данъци в съюза, ревизиране на регулациите на трудовия пазар и повишаване на глобите за дъмпинг.
"Сегашните равнища от 100-120 процента антидъмпигнова глоба за стоки, продавани под производствената им себестойност, не са достатъчни." В миналото Китай и Индия продаваха на загуба излишъци от стомана в Европа, припомни той.
Освен това Макрон иска поне 50% от обществените поръчки в ЕС да бъдат запазени само за компании от съюза. "Европа не бива да се отваря широко към всички в момент, когато останалите са решили да бранят националните си интереси", добави той и даде за пример последните тенденции в САЩ.
Третият проблем, който Макрон посочи като нуждаещ се от ревизия, е за работещите зад граница служители предимно в бизнес като автомобилния товарен превоз или строителството. "Хората, работещи в една страна, трябва да получават еднаква заплата за една и съща работа. Не може повече да имаме система, в който на френски работник се плащат 100 единици, а на пристигнал от Полша - 40."
Центристът не одобрява премахването на този закон в ЕС, тъй като самата Франция изпраща свои служители в другите държави. Но той по-скоро изглежда склонен да приеме препоръката на европейската комисия, която миналата година служителите, изпратени в чужда страна от ЕС, да имат право на същата заплата като местните, а не само право на минимална заплата на местното равнище.
На митинг в понеделник Макрон отхвърли призивите на неуспелия ляв претендент Жан-Люк Меланшон да промени предизборната си програма, смятана за пробизнес ориентирана. Той обясни отново, че идеите му за таван на обезщетението, изплащано при съкращение, трябва да развърже ръцете на работодателите по-лесно да отстраняват и наемат хора на пазар, където официалната безработица е 10%.
Макрон се нуждае от гласовете на левицата, но социолозите казват, че 40% от тях ще го подкрепят, други 40% ще се въздържат и останалите ще застанат зад Льо Пен.
Затова той по-скоро държи на тези като тази за въвеждане на нови правила в ЕС срещу т.нар. социален дъмпинг, когато компании изнасят производството си в страни членки с по-ниски разходи за труд или внасят служители от такива държави, като ги наемат на по-ниски заплати.