Малка част от "Кремиковци" може да продължи да работи, дори да се стигне до ликвидацията на сегашния мегакомбинат или до прилагане на оздравителен план. Това обяви вчера пред БНР министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.
В ядрото на минипредприятието ще е електрическата пещ. При евентуална ликвидация тя следва да бъде купена от инвеститор, който иска да развива това производство. Останалата част от комбината може да отиде за скрап, поясни Трайков. "При всички положения най-важното е да няма допълнително наливане на средства от страна на данъкоплатеца и да са спазени екологичните изисквания", добави министърът, цитиран от вестник "Сега".
Междувременно стана ясно, че новото правителство не възнамерява да се отказва от битката за признаването на държавата като най-голям облигационер. Само така хазната има шанс да си върне отпуснатата преди години на комбината помощ в размер на 700 млн. лв. "Не можем с лека ръка да се откажем от тези пари. Освен това съществува реална опасност Брюксел да обяви помощта за непозволена и да наложи санкции", заяви Трайков пред "Сега". Той поясни, че новата власт ще обжалва решението на Административния съд в София, който обяви за нищожно искането на държавата комбинатът да върне помощта.
Именно решението на съда доведе до възможността облигационерите да станат облигационер №1 на "Кремиковци" и да имат решаващ глас за по-нататъшната съдба на комбината. Повечето от тях искат да трансформират вземанията си в акции и да се приложи оздравителен план. "Това не означава, че оздравителният план ще е спасението за комбината. Ако съдът поиска от дружеството да върне помощта от 700 млн. лв., очевидно е, че оздравяването няма да се случи", заяви Трайчо Трайков. От думите му стана ясно, че задълженията на дружеството към хазната са друга спирачка пред намеренията на облигационерите. Дълговете са за около 130 млн. лв.