Малките фирми, занимаващи се със земеделие и търговия, най-често се възползват от кредитиране. Секторът „Земеделие“ заема дял от малко над 37% от новите кредити, следван от сектор „Търговия“ с повече от 25%, „Производство“ с близо 10% и „Транспорт“ с около 8%. Това сочат данните от анализ на Райфайзенбанк (България) за отпуснатите заеми през 2015 г.
В анализа се посочва, че през 2015 г. се наблюдава повишен интерес от страна на малките фирми към инвестиционно финансиране, като обемът от новите кредити, които се ползват за инвестиции, отчита ръст от 37% спрямо година по-рано.
Инвестиционните кредити увеличават и дела си в портфейла на банката, като вече представляват повече от половината от обема новоотпуснати заеми през 2015 г. в сегмента „Микробизнес“.
По думите на Светослав Пиралков, началник отдел „Микробизнес“ в банката, това отчасти е в резултат на по-ниските нива на лихвите, които намаляват с около един процентен пункт при обезпечените и необезпечените кредити спрямо 2014 г. Други фактори, които влияят, са положителните нагласи за развитие на икономиката у нас и стартирането на новия програмен период по оперативните програми на ЕС.
Според данните, макар и минимално, през 2015 г. се повишава и средната сума на микрокредита, като достига 52 222 лв. спрямо 50 592 лв. през 2014 г.
Данните сочат, че около една трета от кредитополучателите се възползват от програми за финансиране от Европейския съюз или Националния гаранционен фонд. Над 14% от всички отпуснати нови кредити са по схемата за единно плащане на площ (СЕПП), от която се възползват земеделските производители.