"Малките български общини са дискриминирани при договаряне и усвояване на средствата от ЕС. Усвояването на средствата е един от основните моменти за реализирането на потенциала на страната ни, съставена от специфични области и региони", твърдят в доклад Петя Чолакова, председател на сдружение „За един по-добър живот" и Галина Иванова - главен експерт в община Челопеч.
Спецификата на всеки един регион, за съжаление, не е взета под внимание при проектирането и съставянето на стратегията за усвояване на средства от ЕС, което лишава от достъп до средства именно най-малките, най-уязвимите и най-трудните за евроинтеграция български общини, се подчертава в доклада.
Повечето малки региони в страната ни са лишени от възможността да се възползват от европейските фондове, да се развиват и да използват потенциала си. Дори да привлекат най-добрите специалисти, най-добрите проектанти и да имат най-добрите ръководители, то те просто нямат никакъв шанс да бъдат предпочетени за усвояване на европейски пари, тъй като са незначителни по отношение на жители.
За бъдещия планов период на финансиране (2014-2020) би трябвало да се направи една цялостна оценка на регионите в България и изискванията да бъдат разписани така, че да могат да се включат на 100% общините, за да могат да привлекат европейски средства и развият своите общности, като осигурят устойчиво развитие.
Необходимо е представители на най-малките общини да бъдат включени в държавно-обществени органи, които ще обсъдят и предложат параметрите на Националната референтна рамка 2014-2020 г., за да бъде постигнат устойчив положителен резултат, завършва докладът на експертите от малките общини в Средногорието, изпратен до Коалиция за устойчиво развитие .