Президентът на ЕЦБ Марио Драги посочи, че предприетите мерки от централната банка на последното за 2016 година заседание са били успешни, тъй като са довели до подобряване на икономическия климат в еврозоната. В същото време обаче той обеща банката да направи и повече, ако това подобрение се окаже само временно.
"Супер Марио" предупреди, че икономическият растеж в еврозоната рискува да бъде спънат от липсата или от мудността на структурните реформи, провеждани от отделните страни-членки и че те трябва да бъдат ускорени.
Необходима е много съществена стимулираща парична политика въпреки по-добрите перспективи за инфлацията и за икономическия растеж в еврозоната, посочи той на пресконференция след първото за годината заседание, на което ЕЦБ остави непроменени както основните си лихвени проценти, така и програмата за "количествени улеснения".
Ако икономическите перспективи станат по-малко благоприятни, ние сме готови да увеличим програмата за покупки на активи по отношение на нейния размер или на нейната продължителност, обеща той.
Въпреки солидното увеличаване на потребителските цени в региона към края на предходната година, Марио Драги отбеляза, че все още няма убедителни сигнали за възходящ тренд на основната инфлация (изключвайки енергийните цени). Основният инфлационен натиск остава сдържан. Управителният съвет на ЕЦБ ще продължава да следи промените в инфлацията, както и дали те са преходни и няма да се отразят върху средносрочните перспективи за ценовата стабилност, смята Драги.
На въпрос свързан с политиките на новоизбрания президент на САЩ, Драги отговори, че е много рано да се коментират изявленията на Доналд Тръмп преди негово встъпване в длъжност. Подобни бяха и неговите коментари, отнасящи се до предстоящото излизане на Великобритания от ЕС. Прекалено рано е да се коментарите възможните изходи от "Брекзит". Най-важен ще бъде крайният изход от тези преговори, отбеляза той.
Неговите доста по-предпазливи от очакваното коментари и потвърждението, че ЕЦБ ще продължава да провежда "много съществена стимулираща парична политика" се отразяват негативно на еврото и на доходността на еврооблигациите, като в същото време основните фондови индекси на стария континент излизат "на зелена територия".
Еврото се понижава с 0,32% под 1,0600 долара и с 0,6% към 10-дневно дъно от 0,8611 британски лири. Доходността на 10-годишните немски държавни облигации пък се понижава към 0,31% от 0,314%, като дори за кратко падна до 0,298%.
От друга страна сигналите, че ЕЦБ ще запази за продължителен период настоящата си агресивна парична и лихвена политика, се приветстват, макар и предпазливо, от инвеститорите на европейските пазари на акции. Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се повишава с 0,1%, след като малко преди пресконференцията на Марио Драги, той се търгуваше с понижение от 0,2% в рамките на деня.