Управителят на ЕЦБ Марио Драги не вижда необходимост централната банка да се отклонява от провежданата досега парична и лихвена политика, включваща програмата за покупки на еврооблигации, известна като "количествени улеснения", до края на годината и запазване на рекордно ниските лихвени ставки далеч, след като предприеманите мерки спомогнат за стимулиране на инфлацията в еврозоната.
Според него е прекалено рано да се намаляват масивните парични стимули въпреки сигналите за засилване на икономиката на еврозоната. Драги отбеляза, че вижда доказателства за по-всеобхватно икономическо възстановяване сред 19-те страни - членки на региона, но допълни, че е прекалено рано да провъзгласим, че е постигнат успех по отношение на инфлацията. Той също така посочи, че половината от постигнатия икономически растеж в еврозоната се дължи на провежданата от ЕЦБ политика.
Аз не виждам причини да се отклоняваме от посланията, които ние отправяме последователно чрез уводните изявления на нашите пресконференции, заяви Марио Драги по време на конференция във Франкфурт, като неговата реч е качена на сайта на ЕЦБ.
Преди да бъдат направени каквито и да било промени в елементите на нашата позиция - по отношение на лихвите, покупките на активи и посланията за бъдещата политика - ние трябва да бъдем достатъчно уверени, че инфлацията в еврозоната действително ще се доближи до нашата средносрочна цел (от малко под 2 на сто) и ще остане там дори при затягане на паричната и лихвена политика, допълни шефът на ЕЦБ.
Коментарите на Драги са факт след серия смесени послания на топ политици от ЕЦБ в последните дни относно това, дали централната банка е готова да намали програмата за "количествени улеснения" в размер на цели 2,3 трлн. евро и да започне да повишава рекордно ниските лихвени ставки. Това накара редица инвеститори и анализатори да започнат да залагат на първо вдигане на основните лихви на ЕЦБ в началото на 2018-а година.
Днешното изказване на Марио Драги обаче парира част от тези очаквания и провокира спад на еврото спрямо останалите водещи валути. Единната европейска валута се понижи с 0,3% към триседмично дъно от 1,0629 долара, но на този етап нейният спад се ограничава над важната 100-дневна пълзяща-средна около 1,0625 нивото. В същото време еврото удари 5-месечно дъно от 117,36 японски йени и спадна към тридневно дъно от 0,8511 британски лири.