Марк Зукърбърг: Шпионският скандал ни навреди

25.02.2014 | 11:13
по статията работи: Симеон Досев
Според изпълнителния директор на Facebook правителството е отишло твърде далеч
Марк Зукърбърг: Шпионският скандал ни навреди

Изпълнителният директор на Facebook Марк Зукърбърг планира да свърже още един милиард души към интернет. Шпионският скандал, избухнал през миналата година обаче, едва ли ще улесни задачата на компанията му. Това заяви самият Зукърбърг по време на конгреса Mobile World Congress в Барселона, цитиран от Cnet.

“Това не е хубаво за нас“, призна милиардерът в интервю. Според него правителството е прекалило, въпреки че той разбира отговорността от това хората да бъдат защитени.

По думите му обаче властите носят отговорност и за това да бъдат прозрачни по отношение на това как предпазват гражданите.

„Въпросите за NSA са истински проблеми за щатските интернет компании“, коментира Зукърбърг. „Доверието е много е важно“.

Милиардерът заяви още, че се радва да види, че американското правителство в последно време полага усилия да бъде по-открито по отношение на данните, които събира, но на първо място това изобщо не е трябвало да се случва.

Facebook и няколко други технологични компании бяха замесени в скандала през миналото лято, когато бяха изнесени доклади от NSA показващи, че компаниите са участвали в програма за масивно събиране на данни, наречена PRISM. Според твърденията правителството е събирало данни от гиганти като Facebook, Google, Apple и др.

Самият Зукърбърг отдавна отрича компанията му да дава на властите директен достъп до своите сървъри. Той, заедно с други изтъкнати изпълнителни директори на технологични компании, се възпротивиха яростно на разбирането, че сътрудничат на тайните служби и пожелаха за повече възможности да публикуват данни относно правителствените искания за предоставяне на данни.

В началото на годината администрацията на Барак Обама сключи сделка с Google, Microsoft, Facebook и няколко други фирми, която ще им позволи да направят подобно нещо.

И въпреки че това се счита за голяма победа за технологичния бранш, според много експерти споразумението не е достатъчно широкообхватно. То позволява на компаниите да разкриват в общи линии броя и вида на исканията, но те все още нямат право да дават по-специфична информация.

По последните коментари на Зукърбърг личи, че шефът на Facebook няма да отстъпи в битката си с правителството.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...